101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Pomniki Historii dla podróżnych na Okęciu

Data publikacji: 08.10.2019 15:47
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: PAP
Komentarze
08.10.2019. Warszawa. Wernisaż wystawy Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii

08.10.2019. Warszawa. Wernisaż wystawy "Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii"
Fot. Danuta Matloch / MKiDN

„Jestem przekonany, że wystawa prezentująca nasze Pomniki Historii przyczyniać się będzie do upowszechniania wiedzy o dziejach Polski” – napisał prezydent RP Andrzej Duda. Od dziś na Lotnisku imienia Fryderyka Chopina w Warszawie można oglądać wystawę przedstawiającą polskie Pomniki Historii. Wśród nich jest dziewięć obiektów ze Świętokrzyskiego.

Na ekspozycję składają się wielkoformatowe fotografie, opatrzone opisami. Ustawione zostały w różnych miejscach portu. Główna jej część znajduje się za strefą kontroli bezpieczeństwa, ale plansze znalazły się też na stacji kolejowej, terminalu odlotów, na hali przylotów i odbioru bagaży.

Patronat honorowy nad wystawą objął prezydent Andrzej Duda, który w wystosowanym na tę okazję piśmie wyraził przekonanie, że przyczyni się ona do „upowszechnienia wiedzy o dziejach Polski oraz pokaże starania, jakie Rzeczpospolita podejmuje dla zachowania materialnego dziedzictwa przeszłości”.

Prezydent Polski dodał również, że wystawa ta nabiera szczególnego znaczenia w czasie świętowania setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. W tym kontekście podkreśla znaczenie i wartość „pozostawionych nam przez minione pokolenia wspaniałych zabytków, skarbów i symboli kultury polskiej, uświadamiających nam ciągłość dziejów naszej wspólnoty, mówiących o jej tożsamości, o jej wielowiekowych doświadczeniach i zbiorowej pamięci”.

Pomniki Historii to zabytki nieruchome o szczególnym znaczeniu dla kultury polskiej. W całym kraju jest 105 takich obiektów, w tym dziewięć w województwie świętokrzyskim. Jak podkreślił poseł Krzysztof Lipiec, aż osiem naszych zabytków prezydent Andrzej Duda ustanowił na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości.

08.10.2019. Warszawa. Wernisaż wystawy "Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii". Na zdjęciu: Piotr Gliński - minister kultury i dziedzictwa narodowegoFot. Danuta Matloch / MKiDN

- Ten „wysyp” pomników historii robi wrażenie. Jesteśmy liderem zabiegania o ten wysoki status ochrony zabytków w Polsce, jakimi są pomniki historii. Ale jeśli jeszcze dołożymy do tego fakt wpisania Krzemionek Opatowskich na listę światowego dziedzictwa UNESCO to widzimy, że Prawo i Sprawiedliwość dotrzymało słowa - znaczył.

Lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości dodał, że są czynione starania nad objęciem szczególną ochroną kolejnych zabytków.

- Jestem wdzięczny pani profesor Magdalenie Gawin, wiceminister Kultury i Dziedzicowa Narodowego za to, że podczas uroczystego przekazania certyfikatu UNESCO do Krzemionek Opatowskich, zapowiedziała, że jej ministerstwo będzie czyniło starania o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO sandomierskiej starówki. To bardzo cenny obiekt, kiedyś należący do zabytków klasy zero - wyjaśnił.

08.10.2019. Warszawa. Wernisaż wystawy "Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii"Fot. Danuta Matloch / MKiDN

Sam pomysł zaprezentowania najważniejszych polskich zabytków na lotnisku ocenia bardzo pozytywnie.

- To doskonałe miejsce. Przewija się przez nie bez mała cały świat i promowanie tam polskich, ważnych akcentów, a szczególnie jeśli chodzi o dziedzictwo kulturowe. Bardzo pochwalam ten pomysł pana wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego - mówi świętokrzyski parlamentarzysta.

Ekspozycja będzie się składała z dwóch części - pierwsza przedstawia 53 Pomniki Historii, a w marcu przyszłego roku pokazane zostaną pozostałe 52 obiekty. Wystawa będzie prezentowana do końca sierpnia 2020 roku.

ŚWIĘTOKRZYSKIE ZABYTKI NA LIŚCIE POMNIKÓW HISTORII:

1. Kielce - wzgórze katedralne, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich i Katedra - wpis 8 grudnia 2017 rok;
2. Krzemionki - kopalnie krzemienia z okresu neolitu - wpis 16 września 1994 rok;
3. Oblęgorek - Pałacyk Henryka Sienkiewicza wraz z zabytkowym parkiem i aleją lipową - wpis 16 stycznia 2019 rok;
4. Rytwiany - pokamedulski zespół klasztorny Pustelnia Złotego Lasu - wpis 28 grudnia 2018 rok;
5. Sandomierz - historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy - wpis 8 grudnia 2017 roku;
6. Święty Krzyż - pobenedyktyński zespół klasztorny oraz przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze - wpis 29 marca 2017 roku;
7. Ujazd - ruiny zamku Krzyżtopór - wpis 19 maja 2018 rok;
8. Wąchock - zespół opactwa cystersów - wpis 30 marca 2017 rok;
9. Wiślica - zespół kolegiaty pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny wraz z reliktami kościoła pod wezwaniem świętego Mikołaja oraz grodzisko - wpis 28 grudnia 2018 rok.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution