101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Starachowickie Centrum Kultury wyróżnione tabliczką NO SMOG

Data publikacji: 08.10.2019 15:52
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Starachowickie Centrum Kultury

Starachowickie Centrum Kultury
Fot. facebook

Starachowickie Centrum Kultury, jako pionierska placówka, dostała proekologiczną, zieloną tabliczkę NO SMOG. Przyznaje ją firma Celsium, która dostarcza ciepło w części Starachowic.

Jak mówi Jarosław Borowiec z zarządu firmy Celsium, celem firmy jest przejście na ekologiczne sposoby ogrzewania. W ciągu najbliższych trzech lat zużycie węgla spadnie o jedną trzecią. Pozostałe ciepło będzie pozyskiwane w równych częściach z biomasy i gazu. Dzięki wdrażaniu nowoczesnych technologii, emisja pyłów do atmosfery została zminimalizowana, a ciepło dostarczane przez Celsium nie generuje smogu.

Firma na terenie ciepłowni Bugaj w Starachowicach uruchomiła układ, który pozwala produkować nie tylko ciepło, ale także prąd. W jednej z drukarni działających na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej zainstalowano system odzysku ciepła technologicznego, które później jest przekierowane do sieci ciepłowniczej.

W tym roku na terenie ciepłowni Bugaj zakończyła się budowa kotłowni biomasowej. To wszystko powoduje, że energia produkowana przez Celsium jest bezpieczna dla środowiska. Wobec tego na budynkach ogrzewanych przez tę firmę zawisną zielone tabliczki z napisem NO SMOG. To rodzaj wyróżnienia dla budynków, które są ogrzewane ekologicznym ciepłem. Starachowickie Centrum Kultury jako pierwsze dostało taką tabliczkę, ale w planach jest przyznawanie kolejnych.
Ernest Kumek z Urzędu Miasta w Starachowicach dodaje, że w mieście od 2014 roku prowadzone jest wiele działań, które mają na celu obniżenie emisji szkodliwych pyłów, wymieniono 30 źródeł ciepła, zainstalowane zostały pompy ciepła oraz kolektory słoneczne. W Starachowicach działa także Biuro Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, w którym można uzyskać informacje na temat programy „Czyste powietrze”.

Celsium działa na terenie pięciu miast, w naszym województwie w Skarżysku i Starachowicach. W Skarżysku jest punkt macierzysty firmy, która powstała z miejskiej spółki ciepłowniczej. W Starachowicach obsługuje część miasta, która jest podłączona do sieci, stanowiącej dawniej ciepłownię FSC.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution