101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Świętokrzyskie wolimy zwiedzać koleją

Data publikacji: 08.10.2019 17:26
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Wakacyjne pociągi z Kielc do Sandomierza cieszą coraz większym zainteresowaniem pasażerów. Osoby podróżujące weekendowymi kursami organizowanymi przez władze województwa znacznie chętniej brały w tym roku ze sobą rowery. Tak wynika z danych zgromadzonych przez Departament Komunikacji i Transportu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego.

Jak mówi Anna Grzela dyrektor departamentu - w porównaniu z 2016 rokiem, kiedy rozpoczęły się wakacyjne kursy do Sandomierza, różnica w zainteresowaniu pasażerów jest zauważalna.

- Przewieźliśmy w tym roku o 6 tysięcy pasażerów więcej niż w 2016 roku. Wtedy było ich 14 tysięcy - informuje.

Nie zmieniła się znacząco liczba podróżnych na trasie Kielce - Busko-Zdrój. W tym roku przewieziono ich ponad 4,5 tysiąca osób i liczba ta jest porównywalna z rokiem ubiegłym. Z danych wynika jednak, że coraz chętniej podróżujemy z rowerami - w tym roku zdecydowało się je wziąć ze sobą 251 osób, czyli ponad 70 więcej niż w 2018 roku.

Władze samorządu województwa zapewniają, że w kolejnym roku wakacyjne połączenia zostaną wznowione. W planach jest też przywrócenie stałych połączeń na obu trasach.

Na pociąg relacji Busko-Zdrój - Kielce trzeba będzie jeszcze poczekać. Na razie władze województwa współpracują z Polskimi Liniami Kolejowymi, żeby zrealizować inwestycje na linii numer 73 w ramach projektu zakładającego modernizację i budowę przystanków kolejowych.

- Ufam, że uda nam się jeszcze w obecnej perspektywie unijnej i w najbliższym czasie przygotować dokumentację projektową - mówi Anna Grzela.

Dyrektor dodaje, że należy wziąć pod uwagę także inwestycje planowane w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. Brana w tej koncepcji pod uwagę budowa nitki Busko-Zdrój - Żabno zapewniłaby połączenia dalekobieżne w ramach kolei szybkich prędkości. Ta inwestycja to jednak daleka przyszłość, sięgająca nawet 2040 roku.

Bliższe realizacji jest uruchomienie stałego połączenia Kielce-Sandomierz. PKP PLK jest w trakcie realizacji projektu na odcinku od Skarżyska do Sandomierza. Jego zakończenie planowane jest na koniec 2020 roku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution