101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Polityczne i nie tylko wspomnienia Kazimierza Kotowskiego

Data publikacji: 08.10.2019 17:27
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Na zdjęciu Kazimierz Kotowski  autor książki Jestem synem tej ziemi. Kazimierz Kotowski o sobie i w oczach innych

Na zdjęciu: Kazimierz Kotowski - autor książki „Jestem synem tej ziemi. Kazimierz Kotowski o sobie i w oczach innych”
Kielce. 08.10.2019 / Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

„Jestem synem tej ziemi. Kazimierz Kotowski o sobie i w oczach innych” - to książka świętokrzyskiego posła Kazimierza Kotowskiego, która właśnie ujrzała światło dzienne. Jak zapewnia autor, to podróż przez ponad pół wieku, głównie po ziemi opatowskiej.

Praca nad książką trwała prawie trzy lata. Kazimierz Kotowski przyznaje, że pomysł stworzenia tej publikacji powstał kilka lat temu, przy okazji jubileuszu 40-lecia jego pracy zawodowej.

- Wtedy właśnie ten pomysł zaczął się kształtować. Z drugiej strony w rozmowie z ludźmi przewijała się myśl, że przez lata mojego funkcjonowania w samorządach różnego szczebla, od 1990 roku jest dużo pamiątek, informacji, wspomnień, które by dokumentowały te wydarzenia, ale też w jakimś sensie obrazowały przemiany zachodzące w kraju. Pokazywały ludzi, z którymi miałem zaszczyt, honor, przyjemność i wielką szansę uczestniczenia w wydarzeniach, które przez te lata miały miejsce. W tym czasie wiele się zmieniło. Jeśli się zastanowimy, to przecież zaszła radykalna zmiana ustroju - podkreśla.

Kazimierz Kotowski pracując na różnych szczeblach samorządu, był uczestnikiem tych przemian. Najpierw jako członek zarządu Miasta i Gminy w Opatowie, później jako przewodniczący Rady Miasta, a następnie jako kierownik Urzędu Rejonowego w Opatowie. Przez trzy kadencje sprawował urząd starosty opatowskiego oraz był prezesem Zarządu Związku Powiatów Polskich. W 2010 roku wszedł do sejmiku województwa świętokrzyskiego, był też członkiem zarządu województwa. Od 2015 roku sprawuje mandat posła.

- Zwykle mówimy, że ukoronowaniem pracy polityka jest mandat parlamentarzysty. I tak jest. Po przejściu tych wszystkich etapów, tych szczebli, idąc do parlamentu jesteśmy ukształtowani, znamy funkcjonowanie i gminy i powiatu i województwa. Znamy zasady działania organizacji pozarządowych, a także wiemy wiele o funkcjonowaniu gospodarki, co uważam, jest bardzo ważne - zaznaczył.

Reprezentując PSL w tej kadencji sejmu zasiadał w opozycji, ale jak sam podkreśla, był aktywnym posłem, czego dowodem jest ponad 220 wystąpień w czasie obrad plenarnych.

Książka pokazuje Kazimierza Kotowskiego głównie w kontekście jego działalności społecznej i tej politycznej. Ale pozwala go też poznać prywatnie. Już na wstępie mówi o swoim rodzinnym domu, z którego wyniósł takie postawy, jak szacunek do pracy, a także miłość do ojczystej ziemi.

- Kształtowanie młodego człowieka to jest bardzo ważny okres, pozostaje na całe życie. U nas zawsze była mowa o historii, o tym, że trzeba szanować pracę i pracować. Rodzice poświęcali nam dużo czasu, mama bardzo dużo nam czytała. Ale rodzice pracowali, więc często też przebywaliśmy z dziadkami. To dziadkowie raczyli nas opowieściami, jak to było kiedyś, przed wojną - przyznał.

Autor wspomina też o swojej największej pasji, czyli piłce ręcznej. Dziś jest wiernym kibicem PGE Vive Kielce, ale kiedyś sam grał w szczypiorniaka.

- Byłem zawodnikiem piłki ręcznej w drużynach, które funkcjonowały w liceum w Opatowie. W tym mieście działał Znicz Opatów. Później, w czasach studiów, byłem zawodnikiem AZS Lublin, najpierw w drużynie uczelnianej, później środowiska akademickiego. Wtedy to był poziom drugiej ligi - wspomina.

W książce, oprócz wspomnień, znalazły się wypowiedzi ponad 50. osób ze świata polityki, samorządu, kultury, sportu, duchowieństwa, ludzi, z którymi zetknął się w swej pracy na różnych stanowiskach.

Publikacja „Jestem synem tej ziemi. Kazimierz Kotowski o sobie i w oczach innych” ukazała się w nakładzie 1000 egzemplarzy. Można ją kupić między innymi w księgarniach w Opatowie i Ostrowcu Świętokrzyskim.

Kazimierz Kotowski
Urodził się 22 lutego 1951 roku w Opatowie. Samorządowiec, polityk, związany z Polskim Stronnictwem Ludowym. Ukończył studia na Wydziale Rolniczym Akademii Rolniczej w Lublinie. Kształcił się również w zakresie samorządu i administracji oraz gospodarki nieruchomościami. W latach 1990-1994 był członkiem Zarządu Miasta i Gminy w Opatowie, 1994-1998 - przewodniczący Rady Miasta. Kierował Urzędem Rejonowym w Opatowie, Zarządem Powiatowym Związku Ochotniczych Staży Pożarnych RP. Od 1998 do 2010 przez trzy kadencje sprawował urząd starosty opatowskiego. Od 2008 do 2011 roku był prezesem Zarządu Związku Powiatów Polskich. W 2010 roku wszedł do sejmiku województwa świętokrzyskiego, był też członkiem zarządu województwa. Od 2015 roku sprawuje mandat posła.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution