101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Poseł Latosiński: potrzebne zaangażowanie powiatów w przywracanie linii

Data publikacji: 08.10.2019 19:22
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Bogdan Latosiński poseł PiS

Bogdan Latosiński, poseł PiS
Kielce / Fot. Patryk Cudzik / Radio Kielce

Samorządy powiatowe i wojewódzki powinny mocno zaangażować się w przywrócenie połączeń autobusowych w regionie – apeluje poseł Bogdan Latosiński z Prawa i Sprawiedliwości. Parlamentarzysta zaprasza samorządowców na spotkanie, które ma zmotywować przede wszystkim starostów do likwidowania białych plam komunikacyjnych w regionie. Wezmą w nim udział przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, odpowiedzialni za transport drogowy.

Pomysł posła to odpowiedź na niewystarczające zainteresowanie samorządowców rządowym programem - tak zwanym „funduszem autobusowym”. Do tej pory w województwie świętokrzyskim powstało kilkadziesiąt linii użyteczności publicznej jednak, jak podkreśla poseł, w dużej mierze są one tworzone przez gminy i nie likwidują faktycznych problemów komunikacyjnych mieszkańców regionu.

- Linie bez analizy rynkowej, w tym zwłaszcza gminne - są to linie doraźne, to prowizoryczna likwidacja wykluczenia komunikacyjnego. Skuteczną walkę z tym zjawiskiem gwarantują linie powiatowe i wojewódzkie. Gmina ma najmniejszą rolę do spełnienia - ograniczającą się do tego, by dowieźć mieszkańców z mniejszych miejscowości do przystanku przesiadkowego, umożliwiającego dojazd do większych ośrodków miejskich - wyjaśnia poseł.

Według parlamentarzysty, do składania wniosków zmobilizowali się wójtowie, bo to do nich w pierwszej kolejności trafiają zażalenia mieszkańców, ale stworzenie skutecznej siatki połączeń wymaga większego zaangażowania samorządowców wyższych szczebli.

Spotkanie z samorządowcami odbędzie się w czwartek. Jak mówi poseł Latosiński, zaproszenie otrzymali przede wszystkim starostowie, ale też wójtowie i burmistrzowie gmin z powiatu kieleckiego, który jako największy w regionie wymaga szerszej współpracy.

- Podczas konferencji samorządowcy będą mogli rozwikłać swoje wątpliwości dotyczące programu, pojawią się fachowcy z Ministerstwa Infrastruktury, w tym szefostwo departamentu transportu drogowego - przybliża poseł.

Konferencja odbędzie się w urzędzie marszałkowskim. Rozpocznie się o godzinie 11.00.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution