101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Walka o jakość powietrza trwa. Czysta energia popłynie z elektrociepłowni

Data publikacji: 09.10.2019 15:10
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
09.10.2019 Kielce. Na zdjęciu od lewej Andrzej Bętkowski  marszałek województwa świętokrzyskiego Radosław Słoniewski dyrektor kieleckiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa Dariusz Kozak dyrektor Elektrociepłowni Krzysztof Słoń  senator PiS

09.10.2019 Kielce. Na zdjęciu od lewej: Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Radosław Słoniewski, dyrektor kieleckiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa, Dariusz Kozak, dyrektor Elektrociepłowni, Krzysztof Słoń - senator PiS
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Elektrociepłownia Kielce będzie częściowo zasilana gazem. Ma to być sposób na czystą energię dla Kielc. Sieć dostarczającą błękitne paliwo wybuduje Polska Spółka Gazownictwa. Rurociąg zostanie poprowadzony z okolic Wiśniówki do kieleckiej siłowni. Sieć przesyłowa ma mieć około 6,5 kilometra długości. Dziś podpisano umowę na realizację tej inwestycji. Jej koszt to 5 milionów złotych.

Radosław Słoniewski, dyrektor kieleckiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa mówi, że powstanie ona do końca 2022 roku.

- Największe korzyści z tej inwestycji, to przejście na paliwo gazowe jako źródło wytwarzania energii. W tej chwili spółka korzysta z paliwa stałego. Zmiana przełoży się na poprawę jakości powietrza w Kielcach i okolicy - podkreśla dyrektor.

Przyłączenie do sieci gazowej to pierwszy krok, otwierający większe inwestycje realizowane przez Elektrociepłownię PGE Energia Ciepła w Kielcach - zapowiada Dariusz Kozak, dyrektor Elektrociepłowni.

- Całość zaplanowanych przez nas prac, które będą odbywać się równolegle do budowy gazociągu, opiewa na kwotę ponad 130 milionów złotych. Będą one polegać na wybudowaniu turbiny gazowej i dwóch kotłów gazowo-olejowych. Dzięki temu zapewnimy kielczanom i mieszkańcom powiatu kieleckiego bezpieczeństwo cieplne oraz energetyczne. Sieci Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej będą także bardziej efektywne. Nasza inwestycja umożliwi również MPEC-owi rozbudowę i modernizację sieci ciepłowniczej w Kielcach - przybliża.

Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego podkreśla, że umowa podpisana pomiędzy spółkami to znaczący krok do tego, by w drodze emisji ciepła nie wprowadzać szkodliwych substancji do środowiska.

- Jest to taki pilotaż przed następnymi inwestycjami, które będą nas zbliżały do tego, żeby zastępować energię węglową innym paliwem. Jednocześnie dziękuję też PGE Energia Ciepła za to, że obejmuje swoim działaniem jednostki wojewódzkie takie jak Świętokrzyskie Centrum Onkologii czy Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, gdzie zostaną wymienione stare kotłownie - mówi marszałek.

Jak mówi Krzysztof Słoń, senator z PiS podpisanie umowy pomiędzy spółkami skarbu państwa to krok milowy w budowie nowoczesnego i ekologicznego systemu dostarczania ciepła.

- Element niezwykle istotny to działanie proekologiczne tej umowy. Sądzę, że dzięki inwestycjom, czystszym powietrzem będą oddychać nie tylko kielczanie, lecz także mieszkańcy okolicznych gmin. To również dobra wiadomość dla tych, którzy zabiegają o likwidację smogu - komentuje senator.

Zarówno budowa gazociągu, jak i inwestycje prowadzone przez PGE Energia Ciepła w Kielcach mają zakończyć się pod koniec 2022 roku.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution