101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Muzeum zamknięte. Ale dla Wiślicy to radość

Data publikacji: 09.10.2019 19:42
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
09.10.2019. Kielce. Prezentacja kolejnego etapu prac w projekcie Modernizacja Muzeum Archeologicznego w Wiślicy jako Oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach wraz z otoczeniem w celu zabezpieczenia i ochrony unikatowych obiektów dziedzictwa narodowego. Od lewej Urszula Kinder  rzecznik prasowy Robert Kotowski  dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach Andrzej Bętkowski  marszałek województwa świętokrzyskiego Magdalena Klamka  zastępca dyrektora ds. administracyjnych i Gabriela KiełtykaSołtysiak  kierownik Muzeum Archeologicznego w Wiślicy

09.10.2019. Kielce. Prezentacja kolejnego etapu prac w projekcie: "Modernizacja Muzeum Archeologicznego w Wiślicy jako Oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach wraz z otoczeniem w celu zabezpieczenia i ochrony unikatowych obiektów dziedzictwa narodowego". Od lewej: Urszula Kinder - rzecznik prasowy, Robert Kotowski - dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Magdalena Klamka - zastępca dyrektora ds. administracyjnych i Gabriela Kiełtyka-Sołtysiak - kierownik Muzeum Archeologicznego w Wiślicy
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Od najbliższego poniedziałku Muzeum Archeologiczne w Wiślicy będzie zamknięte dla zwiedzających. Rozpocznie się tu długo oczekiwany remont. Inwestycja ma kosztować prawie 26 milionów złotych. Zakończy się w sierpniu 2021 roku.

Jak podkreślił Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, rozpoczęcie prac w Muzeum Archeologicznym w Wiślicy to ważne i długo wyczekiwane wydarzenie. Cała dokumentacja powstała jeszcze w 2016 roku, ale były problemy z wyłonieniem wykonawcy prac. Od 2017 roku pięć razy był ogłaszany przetarg i za każdym razem uczestnicy żądali kwoty wyższej o kilka milionów od tej, którą oferowało Muzeum Narodowe.

- Projekt, który początkowo miał być na poziomie 18 milionów, ostatecznie został zwiększony do 26 milionów złotych i jest to kwota, która gwarantuje nam jego realizację - podkreślił Robert Kotowski.

- Przy tego typu projektach nie tylko środki z funduszy unijnych się liczą, ale jesteśmy też zobligowani do wkładu własnego. Tu pomógł nam marszałek województwa świętokrzyskiego i samorząd województwa, który podjął decyzję o zwiększeniu wkładu własnego oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - wyjaśnił.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski wyraził nadzieję, że to finansowanie pozwoli wreszcie zrealizować projekt modernizacji Muzeum Archeologicznego w Wiślicy.

W wyniku prac zostanie zmodernizowany pawilon archeologiczny, który będzie miał formę przeszklonej bryły. Zostanie też zaadaptowany budynek po byłym posterunku energetycznym PGE, w którym siedzibę będzie miało Muzeum Archeologiczne w Wiślicy, a także znajdzie się tu przestrzeń konferencyjno-edukacyjna, a w przyszłości także prezentowane będą wystawy czasowe.

Co ważne, pawilon archeologiczny, podziemia pod Bazyliką oraz dzwonnica w ramach modernizacji zostaną połączone jedną ścieżką turystyczną i w ten sposób wszystkie najważniejsze wiślickie zabytki stworzą kompleks muzealny.

Najintensywniejsze prace są zaplanowane na 2020 rok, zaś zgodnie z harmonogramem, w sierpniu 2021 roku wykonawca ma opuścić teren budowy. Wtedy pracownicy muzeum będą mogli się zająć aranżacją wystawy.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution