101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Rząd przekazuje olbrzymie pieniądze na remont jędrzejowskiego opactwa

Data publikacji: 11.10.2019 14:25
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
11.10.2019 Jędrzejów. Przekazanie rządowych pieniędzy na renowację elewacji klasztoru cystersów. Na zdjęciu od lewej ojciec Rafał Ścibiorowski  opat klasztoru Bartłomiej Orzeł  doradca prezesa Rady Ministrów ojciec Bruno Paterewicz  przeor klasztorze ojców cystersów w Jędrzejowie i Marcin Piszczek  burmistrz Jędrzejowa

11.10.2019 Jędrzejów. Przekazanie rządowych pieniędzy na renowację elewacji klasztoru cystersów. Na zdjęciu (od lewej): ojciec Rafał Ścibiorowski - opat klasztoru, Bartłomiej Orzeł - doradca prezesa Rady Ministrów, ojciec Bruno Paterewicz - przeor klasztorze ojców cystersów w Jędrzejowie i Marcin Piszczek - burmistrz Jędrzejowa
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

664 tys. zł otrzymało Archiopactwo Cystersów w Jędrzejowie z rezerwy budżetu państwa na renowację elewacji klasztoru. Informacje o dotacji przekazał podczas wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Jędrzejowie, Bartłomiej Orzeł - doradca prezesa Rady Ministrów, a także kandydat do Sejmu z list Prawa i Sprawiedliwości. To kolejne pieniądze, ponieważ wcześniej opactwo otrzymało 250 tys. złotych.

Jak dodał Bartłomiej Orzeł - rząd stara się zauważyć perełki takie jak klasztor w Jędrzejowie i pomaga w ich renowacji. Wiemy, że te środki będą dobrze wykorzystane i przyczynią się do tego, by jędrzejowska perła błyszczała jeszcze piękniejszym blaskiem - mówił Bartłomiej Orzeł.

O tym, że pieniądze zostaną dobrze wykorzystane, zapewniał opat klasztoru ojciec Rafał Ścibiorowski. Dotacja pomoże w renowacji klasztoru, by dziedzictwo cystersów zostało zachowane dla przyszłych pokoleń.

11.10.2019 Jędrzejów. Przekazanie rządowych pieniędzy na renowację elewacji klasztoru cystersów. Na zdjęciu (od lewej): ojciec Rafał Ścibiorowski - opat klasztoru, Bartłomiej Orzeł - doradca prezesa Rady Ministrów, ojciec Bruno Paterewicz - przeor klasztorze ojców cystersów w JędrzejowieFot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Ojciec Bruno Paterewicz, przeor klasztoru dodaje, że pilną sprawą jest odnowienie elewacji. Konieczna jest renowacja wszystkich ścian, które są w bardzo złym stanie. Niektóre z nich grożą zawaleniem. Będą to prace w zasadzie ratunkowe dla klasztoru.

- Bardzo się cieszymy, że dzięki rządowemu wsparciu finansowemu będziemy mogli kapitanie wyremontować elewację i przez kolejne kilkadziesiąt lat budynek klasztoru będzie świadczył o wielkości tego miejsca - mówił ojciec Bruno.

- Kolejne rządowe pieniądze na renowację klasztorów to bardzo dobra wiadomość nie tylko dla cystersów, ale dla całego miasta - zauważył Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa. Jak dodał, ten rząd zmienił podejście do jędrzejowskiego klasztoru, od którego początek bierze miasto.

W ciągu dwóch lat klasztor z rządowych pieniędzy na prace renowacyjne otrzymał ponad 2,7 mln złotych. Ostatni raz gruntowna renowacja klasztoru cystersów w Jędrzejowie prowadzona była na początku XX wieku.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution