101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Mieszkańcy regionu upamiętnią ks. Jerzego Popiełuszkę

Data publikacji: 19.10.2019 06:29 / Data aktualizacji: 19.10.2019 11:50
Autor: Karol Żak , Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
19.10.2017 Kielce. Uroczystości w rocznicę zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki

19.10.2017 Kielce. Uroczystości w rocznicę zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych obchodzimy dzisiaj w Polsce. Święto ustanowione zostało w rocznicę zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej mówi, że kościół był ostoją dla tych wszystkich, którzy podejmowali walkę o wolność i niepodległość w czasie zaborów, II wojny światowej oraz niewoli komunistycznej. Zaznaczył, że duchowni stanowili liczną grupę tych, którzy zginęli z rąk okupantów radzieckich i niemieckich, ale także byli prześladowani przez cały okres PRL przez „bezpiekę”.

- Ksiądz Jerzy Popiełuszko jest symbolem tej walki, ale upamiętniamy całą rzeszę kapłanów. Kapelan „Solidarności”, którego przesłaniem było „zło dobrem zwyciężać”, został zamordowany w okrutny sposób. Oprawcy nie przewidzieli tego, że on będzie mocniej przemawiał po śmierci. Na msze święte w jego intencji przychodziły dziesiątki tysięcy wiernych, a jego grób odwiedziły miliony rodaków. Przesłanie księdza Jerzego Popiełuszki jest cały czas uniwersalne - powiedział Jarosław Szarek.

Uroczystości związane z 35. rocznicą męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki oraz Narodowym Dniem Pamięci Duchownych Niezłomnych organizuje dzisiaj Świętokrzyska „Solidarność”. O godzinie 18.00, w kieleckiej katedrze biskup Marian Florczyk będzie sprawował mszę świętą w intencji Ojczyzny i świata pracy. Po nabożeństwie zostaną złożone kwiaty przed pomnikiem patrona „Solidarności”.

Wspomnienie o księdzu Jerzym Popiełuszce będzie można także usłyszeć na antenie Polskiego Radia Kielce. Słuchowisko pt. „Droga na tamę” o okolicznościach śmierci patrona „Solidarności” zostanie zaprezentowane na naszej antenie 20 października o godz. 18.05.

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych został ustanowiony przez Sejm 4 października. 

KOŃSKIE:

Uroczystości związane z 35. rocznicą męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki odbędą się dziś także w Końskich. Jak informuje Helena Obara, przewodnicząca koneckiej „Solidarności”, o godzinie 18.00 w Kolegiacie św. Mikołaja rozpocznie się msza święta w intencji Jerzego Popiełuszki i Ojczyzny. Będzie jej przewodniczył ks. dr Andrzej Zapart, proboszcz kolegiaty.

Helena Obara podkreśla, że bł. ks. Jerzy Popiełuszko to bardzo ważna osoba dla „Solidarności”.

- Był naszym kapłanem, przyjacielem i orędownikiem. Miałam okazję niedługo przed śmiercią ks. Popiełuszki poznać go, będąc w Częstochowie na Jasnej Górze. Nauka, którą nas „karmił” dała przepiękne owoce w nas - podkreśliła. 

Jak dodaje Helena Obara, po mszy, przed tablicą upamiętniającą bł. ks. Jerzego Popiełuszkę znajdującą się na ścianie kolegiaty, złożone zostaną kwiaty.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution