101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Winiarze zadowoleni z tegorocznych plonów

Data publikacji: 19.10.2019 12:38
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Sandomierscy winiarze są zadowoleni z tegorocznych zbiorów owoców. Udało się pozyskać zdrowe i doskonale dojrzałe winogrona.

- Zawartość cukru w owocach jest zbliżona do wskaźników odnotowanych rok wcześniej podczas bardzo upalnego lata, więc można powiedzieć, że sezon wypadł podobnie, jak poprzedni - powiedział Mateusz Paciura z Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy.

Podkreślił, że sandomierskie wina są doceniane ze względu na wiele walorów, chociaż w tym rejonie nie wszyscy uprawiają już szczepy porównywalne do tych, pochodzenia francuskiego. Bardzo dobrze sprawdzają się inne szczepy, ponadto winiarze tworzą kupaże, czyli wytwarzają wino, mieszając różne rodzaje winogron.

- To wszystko sprawia, że sandomierskie wina przypominają aromatem czy smakiem cenione europejskie wina, a niejednokrotnie są lepiej oceniane za dużo wyższą aromatyczność, bardziej wyrazistą kwasowość i bogatszy smak - powiedział Mateusz Paciura.

W powiecie sandomierskim i na sąsiednich terenach z roku na rok powstaje coraz więcej winnic, przeważnie kilkuhektarowych.

Tradycja wytwarzania wina w tym rejonie znana była już w XIII wieku. Rozpoczęli ją sandomierscy dominikanie, prowadząc winnicę na wzgórzu przy kościele św. Jakuba. Później z powodu ochłodzenia klimatu winnice zniknęły z krajobrazu Sandomierza i okolic. Od prawie 10 lat trwa powrót do tych tradycji.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution