101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Upamiętnili załogę zestrzelonego Liberatora

Data publikacji: 20.10.2019 17:29
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
20.10.2019. Kocina. Obchody 75. rocznicy zestrzelenia Liberatora przez Niemców. Kwiaty składają członkowie komitetu upamiętnienia lotników od lewej Stanisław Jarkiewicz Marian Gruszka i Jacek Janiec

20.10.2019. Kocina. Obchody 75. rocznicy zestrzelenia Liberatora przez Niemców. Kwiaty składają członkowie komitetu upamiętnienia lotników (od lewej): Stanisław Jarkiewicz, Marian Gruszka i Jacek Janiec
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

W gminie Opatowiec oddano hołd załodze transportowca Liberator, zestrzelonego przez Niemców 16 października 1944 roku. Na polach pomiędzy Kociną a Krzczonowem zginęło wówczas siedmiu lotników alianckich. Tragiczny lot przeżył jedynie strzelec pokładowy, któremu mieszkańcy udzielili schronienia.

Obchody 75. rocznicy tamtych wydarzeń rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Barbary w Kocinie. Następnie uczestnicy przeszli na skarpę obok świątyni. To właśnie tam w ubiegłym roku stanął monument upamiętniający katastrofę.

Sławomir Kowalczyk, burmistrz Opatowca podkreślił bohaterską postawę lotników oraz mieszkańców Kociny i okolicznych miejscowości, którzy narażając życie własne i członków swoich rodzin, uratowali życie ocalonego lotnika. Przypomniał, że za pomoc udzieloną pilotowi groziło rozstrzelanie, jednak szczęśliwie udało się uniknąć represji ze strony Niemców.

- Ocalono jedno życie. To jest rzecz godna docenienia. To jest tylko jedno życie, ale cały świat się składa z pojedynczych istnień - mówi burmistrz.

Adam Jarkiewicz, członek lokalnego komitetu społecznego, podkreśla, że takie uroczystości mają na celu oddanie hołdu ofiarom. 

- Dzisiaj żyjemy w wolnej Polsce, ale powinniśmy pamiętać o tych, którzy poświęcili życie w imię wolności Ojczyzny, w imię wszystkich ludzi na świecie. Nasze uroczystości są również pewnego rodzaju przestrogą dla przyszłych pokoleń. Wojna to ostateczne narzędzie w rozwiązywaniu jakichkolwiek problemów. Przynosi straty w ludziach, ale i straty gospodarcze - podkreśla Adam Jarkiewicz.

Podczas uroczystości osoby, które przez lata czyniły wiele starań o godne upamiętnienie lotników, zostały odznaczone Honorową Odznaką 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej Inspektoratu „Maria”.

16 października 1944 roku późnym popołudniem z alianckich lotnisk operacyjnych z południa Włoch wystartowało 12 maszyn ciężko wyładowanych bronią dla walczącej w okupowanej Polsce Armii Krajowej. Wśród nich był Liberator o oznaczeniu kodowym EW-250 L. Swój ładunek miał zrzucić na placówkę o kryptonimie Cekinia 202, w rejonie Końskich. Zestrzelony przez Niemców samolot z ośmioosobową załogą, w skład której wchodzili brytyjscy i południowoafrykańscy piloci podjął nieudaną próbę awaryjnego lądowania na terenie obecnej gminy Opatowiec.
Przez ostatnie dwa lata na polach pomiędzy Kociną a Krzczonowem w gminie Opatowiec, dzięki zaangażowaniu przedstawicieli lokalnego komitetu społecznego oraz członków Stowarzyszenia „Wizna 1939” odnaleziono większość szczątków brytyjskiego samolotu Liberator. Udało się odnaleźć wszystkie silniki alianckiego bombowca.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution