101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Sensacyjne odkrycie podczas remontu Pałacu Wielopolskich

Data publikacji: 22.10.2019 18:40
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
22.10.2019. Ostrowiec Świętokrzyski. Fundamenty Pałacu Wielopolskich w Częstocicach

22.10.2019. Ostrowiec Świętokrzyski. Fundamenty Pałacu Wielopolskich w Częstocicach
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

W czasie trwających prac remontowych Pałacu Wielopolskich w Częstocicach w Ostrowcu Świętokrzyskim archeolodzy natknęli się na istotne znaleziska, które pozwalają przybliżyć historię tego miejsca.

Jak informuje archeolog Kamil Kaptur z Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, najciekawsze i niespodziewane odkrycia dotyczą dworu, który istniał przed wybudowaniem pałacu.

- W pobliżu budynku znaleziono warstwę z bogactwem przeróżnych zabytków nowożytnych, datowanych na XVI i XVII wiek. To przede wszystkim piece kaflowe, a także monety - szelągi pruskie z pierwszej połowy XVI wieku - mówi.

Kamil Kaptur uważa, że to warstwa rozbiórkowa starego dworu drewnianego, ale dająca podstawy do tego, aby twierdzić, że stał on tu już w XVI wieku, a nie jak dotąd mówiono - w XVII wieku.

- Okazuje się, że Pałac Wielopolskich został wybudowany na fundamentach wcześniej istniejącego budynku, prawdopodobnie należącego do kompleksu dworskiego. Dzięki temu odkryciu będziemy w stanie rozplanować układ wszystkich dworskich budynków. Do tej pory nie wiadomo, jak dwór wyglądał. Posiadamy tylko informacje, jakie były tam budynki, mamy je opisane - zaznaczył archeolog.

Kamil Kaptur uważa, że to odkrycie sensacyjne, ale w skali mikro dla lokalnej, czy regionalnej historii. Dla niego jest to ważne odkrycie, ponieważ pozwoli opracować rozmieszczenie wcześniej istniejącego kompleksu.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution