101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Brakuje szczepionek na grypę. Starachowice wstrzymują program. Problem też w Kielcach

Data publikacji: 24.10.2019 12:32 / Data aktualizacji: 24.10.2019 17:02
Autor: Iwona Murawska , Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W niektórych kieleckich przychodniach zabrakło bezpłatnych szczepionek przeciw grypie dla osób powyżej 55. roku życia. Tak jest np. w Powiatowym Centrum Usług Medycznych w Kielcach, a w kilku innych placówkach preparaty są, ale ich liczba jest niewielka.

Jak informuje Marcin Różycki, wiceprezydent Kielc, powodem tego są braki szczepionek w hurtowniach.

- Sytuacja ze szczepionkami przeciw grypie jest trudna w całej Polsce. Wynika to z tego, że dostawcy nie mają ich wystarczającej liczby. Dlatego w niektórych kieleckich przychodniach szczepionki skończyły się, ale nowa partia preparatu ma się pojawić w drugiej połowie listopada - dodał Marcin Różycki.

LICZBA WSZYSTKICH PRZYCHODNI WRAZ Z NUMERAMI TELEFONÓW, KTÓRE WESZŁY DO PROGRAMU DARMOWYCH SZCZEPIEŃ DLA SENIORÓW FINANSOWANYCH PRZEZ MIASTO KIELCE

Program darmowych szczepień przeciw grypie, który w tym roku kosztował będzie ponad 400 tys. zł, gmina Kielce realizuje już od 2006 roku. W tym roku z tej formy profilaktyki będzie mogło skorzystać około 10 tys. osób.

Z kolei planowany w Starachowicach program bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla seniorów został wstrzymany. Przyczyną jest brak szczepionek w hurtowniach farmaceutycznych.

Światowa Organizacja Zdrowia miesiąc później niż w poprzednich latach wydała rekomendację dotyczącą szczepów dominujących wirusa grypy w tym sezonie, a co za tym idzie opracowania receptury szczepionki.

Teraz starachowiccy seniorzy muszą uzbroić się w cierpliwość. Jak informuje Iwona Tamiołło, rzecznik ratusza, program nie został cofnięty, a jedynie wstrzymany. Kiedy tylko szczepionki pojawią się na rynku, miasto wróci do realizacji programu.

Starachowicki magistrat chce przeznaczyć na program 50 tysięcy złotych, to pozwoli na zaszczepienie około tysiąca osób powyżej 60. roku życia. Koszt jednej szczepionki wynosi ponad 40 złotych, ale część pieniędzy zostanie wydana na promocję programu, czyli druk plakatów oraz ulotek informacyjnych.

Zaszczepienie się przeciw grypie nie daje 100-procentowej pewności uchronienia się przed tą chorobą, ale w przypadku zachorowania jej przebieg jest łagodniejszy.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution