101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Pożar hali wynikiem zaniedbań szefów zakładu

Data publikacji: 30.10.2019 15:49
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Pożar hurtowni zniczy przy ulicy Ściegiennego

Pożar hurtowni zniczy przy ulicy Ściegiennego
Kielce. 01.08.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Do pożaru w fabryce zniczy przy ulicy Ściegiennego w Kielcach doszło w wyniku zaniedbań kierownictwa zakładu. Takie są ustalenia prokuratury, która zakończyła śledztwo w sprawie zdarzenia z sierpnia ubiegłego roku. Wówczas w pożarze hali zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne. Straty szacowane były na 4 mln zł.

Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach wyjaśnia, że w sprawie zgromadzono dowody, czyli m.in. zeznania świadków i opinie biegłych.

- Dzięki temu ustalono, że w zakładzie doszło do zaniedbań w zakresie BHP i utrzymania sprawności pracy automatycznej lakierni. Tym samym nie dało się na niej bezpiecznie wykonywać działań produkcyjnych, do których była przeznaczona. W wyniku tego doszło do pożaru hali - wyjaśnia rzecznik.

W związku z tym prokurator przedstawił zarzuty trzem osobom, czyli prezesowi zarządu spółki, kierownikowi produkcji i brygadziście. Stanisław K. będzie odpowiadał za to, że jako pracodawca poprzez świadome zaniedbania związane z pracą automatycznej lakierni, nie dopełnił ciążących na nich obowiązków. W efekcie tego doszło do pożaru, w którym zginęła jedna osoba, a dwie zostały lekko ranne. Monika P. i Justyna P. usłyszały zarzuty związane z tym, że jako osoby odpowiedziane za BHP, dopuściły do uruchomienia i obsługi niesprawnego urządzenia.

Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. Prokurator zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie o wartości ponad 900 tys. zł. Skierowano w tej sprawie akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Kielcach.

Stanisławowi K. grozi kara 12 lat pozbawienia wolności, a w przypadku Monika P. i Justyny P. do 5 lat więzienia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution