101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Coraz więcej rodzin stara się o adopcję

Data publikacji: 06.04.2012 14:41
Kategoria: Wiadomości
Komentarze

30 rodzin zgłosiło się już do działającego od trzech miesięcy Świętokrzyskiego Ośrodka Adopcyjnego. Ponad połowa z tych osób przeszła już wymogi formalne. Teraz przed nimi jeszcze szkolenie, które umożliwi im zaadoptowanie dziecka.

Jak poinformowała Radio Kielce Anna Sokołowska-Smołkowska, dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Adopcyjnego rodziny, które chcą przysposobić dziecko, muszą spełniać kilka wymogów. To m. in. minimum 4-letni staż małżeński oraz odpowiednie dochody, które zapewnią dziecku godziwy byt. Ponadto kandydaci na rodziców muszą przedstawić zaświadczenie o stanie zdrowia i przejść badania psychologiczne. Pracownicy Świętokrzyskiego Ośrodka Adopcyjnego sprawdzają także ich warunki mieszkaniowe.

Wbrew pozorom dzieci, które mogą zostać adoptowane nie jest wiele. Jak tłumaczy Anna Sokołowska–Smołkowska, maluchów które przebywają w placówkach opiekuńczych jest dużo. Natomiast większość z nich ma nieuregulowaną sytuację prawną lub przebywają u swoich krewnych.

W najbliższym czasie Świętokrzyski Ośrodek Adopcyjny zamierza stworzyć grupę wsparcia dla opiekunów już wychowujących zaadoptowane dzieci, żeby mogli wymienić się doświadczeniami, czy doradzać sobie jak zachować się w konkretnej sytuacji. Ośrodek planuje również powołać podobną grupę dla dzieci, które wychowują się poza biologicznymi rodzinami.

Szacuje się, że w Polsce od 20 do 25 procent małżeństw ma problemy z płodnością. Natomiast na zaadoptowanie dziecka czeka się około 1,5 roku.

Iwona Murawska

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions