101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Lewica zjednoczy się w grudniu?

Data publikacji: 04.11.2019 13:53
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Na zdjęciu Andrzej Szejna  przewodniczący świętokrzyskiego SLD

Na zdjęciu: Andrzej Szejna - przewodniczący świętokrzyskiego SLD
Kielce. 01.05.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Lewicowe ugrupowania startujące wspólnie w wyborach parlamentarnych mogą utworzyć jedną partię? Taki scenariusz, i to jeszcze w tym roku rozważają przede wszystkim Sojusz Lewicy Demokratycznej i Wiosna. Nieco bardziej sceptyczna wobec tego projektu jest partia Razem Adriana Zandberga.

- Plan jest bardzo ambitny - mówi o planach zjednoczenia poseł Andrzej Szejna, przewodniczący świętokrzyskiego SLD.

- Odbędziemy w grudniu kongres, który dokona tego połączenia, tak aby nie było rozdrobnienia. Wyborcy powiedzieli nam jasno, musicie iść do przodu, jako zjednoczone progresywne siły lewicowe - dodaje. Andrzej Szejna zaznacza, że do czasu kongresu zjednoczeniowego lewicy znany powinien być także kandydat ugrupowania w wyborach prezydenckich.

Zdaniem Alicji Lisiak, koordynatorki partii Razem w województwie, włączenie jej ugrupowania w skład formacji lewicowej jest mało prawdopodobne, a taki ruch nie byłyby korzystny dla partii Razem.

- Według mnie Razem podnosi wiele kwestii, którymi do tej pory nie zajmowały się ani SLD, ani Wiosna. Wydaje mi się, że największym atutem wszystkich trzech ugrupowań lewicowych jest nasza różnorodność, dlatego odrębność partyjna powinna zostać zachowana - twierdzi.

Alicja Lisiak zaznacza, że nawet jeśli Razem nie połączy się pod jednym szyldem z Wiosną i Sojuszem Lewicy Demokratycznej, nie przeszkodzi to w wystawieniu jednego wspólnego kandydata w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

W październikowych wyborach parlamentarnych SLD Lewica zdobyła 12,56 procent, co przełożyło się na 49 mandatów w Sejmie. Jedynym przedstawicielem świętokrzyskiego został Andrzej Szejna z SLD.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution