101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Światowej klasy sprzęt do badania wad postawy trafi do kieleckiej uczelni

Data publikacji: 05.11.2019 15:23
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
06.11.2019 Kielce. Collegium Medicum

06.11.2019 Kielce. Collegium Medicum
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Profesor Jacek Wilczyński z Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego otrzymał grant z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na prawie 2,5 mln zł. Za te pieniądze planuje rozszerzyć swoje badania wad postaw u dzieci. Jak tłumaczy, pomoże w tym nowoczesny zestaw urządzeń do kompleksowej diagnostyki wad postawy ciała i skolioz u dzieci, który zamierza kupić dzięki funduszom z grantu.

- To system dziesięciu urządzeń, które analizują szereg różnych czynników, na przykład układ kręgosłupa, chód, napięcie mięśniowe. Diagnozować będziemy cały system posturalny. Dotyczy to również zaburzeń równowagi - mówi profesor Jacek Wilczyński.

System będzie służył również w dydaktyce. Szkolić się na nim będą studenci kierunków medycznych UJK.

Profesor Jacek Wilczyński w ciągu ostatnich kilku lat przebadał około 5 tys. dzieci z Kielc. Te badania będą kontynuowane, ale już w szerszym zakresie. Jak mówi naukowiec, co drugie dziecko ma problemy z postawą.

- Jeżeli chodzi o skoliozy, to odsetek chorób jest taki sam, jak w krajach Unii Europejskiej, czyli sięga około 3 proc. Natomiast dużo gorzej jest, jeżeli chodzi o postawy skoliotyczne. Tu odsetek sięga aż 50 proc. przebadanych dzieci - tłumaczy profesor Jacek Wilczyński.

Postawa skoliotyczna wiąże się z asymetrią ciała i bez odpowiedniej rehabilitacji może przerodzić się w pełną skoliozę.

Za problemy z postawą odpowiada głównie fakt, że dzieci mają zbyt mało ruchu. Poza tym nie pomaga zły sposób siedzenia najmłodszych.

- Praca nad tym, żeby dziecko wyprostować i pozbyć się złych nawyków może trwać nawet 2 lata - podkreśla profesor Wilczyński.

Obecnie trwa postępowanie przetargowe na zakup zestawu urządzeń do badań wad postawy. Aparatura powinna trafić do Uniwersytetu Jana Kochanowskiego najpóźniej w styczniu przyszłego roku.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution