101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kielce znów staną się stolicą dokumentu

Data publikacji: 05.11.2019 18:39
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Komentarze
05.11.2019. Kielce. Konferencja na temat Festiwalu Form Dokumentalnych NURT

05.11.2019. Kielce. Konferencja na temat Festiwalu Form Dokumentalnych NURT
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

174 filmy zostały zgłoszone do udziału w tegorocznym Ogólnopolskim Niezależnym Festiwalu Form Dokumentalnych NURT. Komisja selekcyjna wybrała 42 obrazy, które zostaną pokazane w dniach od 18 do 22 listopada. Będzie to jubileuszowe, bo już 25. spotkanie z dokumentem w Kieleckim Centrum Kultury. W programie nie zabraknie wydarzeń związanych z tą rocznicą.

Pomysłodawcą oraz dyrektorem artystycznym NURT-u, od początku jego istnienia, jest Krzysztof Miklaszewski, scenarzysta, reżyser filmu dokumentalnego, krytyk teatralny i filmowy.

- 25-lecie to zwycięstwo tego festiwalu w kontekście innych festiwali, których w Polsce nie brakuje, ponieważ walczymy i ocalamy nasz dokument, nasze widzenie rzeczywistości, bo chcemy być społeczeństwem świadomym, mądrym, a także przekazującym naszym następcom pewne myśli, z którymi oni się muszą zmierzyć - podkreśla.

Od 1995 roku, kiedy odbyła się pierwsze edycja festiwalu, do chwili obecnej zostało zgłoszonych łącznie 3071 dokumentów, z których 932 weszło do pokazów konkursowych.

- Te ponad 3 tys. filmów to zastęp ludzi, którzy nam zawierzyli, którzy są ludźmi „walczącymi” na co dzień, bo często te filmy powstają w trudnych warunkach - mówi Krzysztof Miklaszewski.

Dodaje, że wśród największych sukcesów NURT-u była zmiana myślenia o dokumencie.  

- Dzięki tym produkcjom, dzięki naszym twórcom udowodniliśmy, że nie ma sztywnych podziałów, jakie narzucali filmolodzy na dokument, reportaż, itd., tylko, że istnieją tak zwane formy dokumentalne, które kształtują życie, praktyka. Każda produkcja tutaj pokazana, często jest gatunkowo zupełnie odrębna, a czasami wręcz gatunkowo nowa - zauważa.

Do tegorocznej, jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Niezależnego Festiwalu Form Dokumentalnych NURT zostały zgłoszone 174 filmy, z których 42 trafiły do pokazów konkursowych. Wyłoniła je komisja selekcyjna w składzie Krzysztof Miklaszewski, Marian Curzydło i Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz, która zdradziła sposób ich pracy.

- Każdy z nas ogląda filmy, sporządza notatki, a potem spotykamy się i głosujemy. Jak film otrzymuje trzy gwiazdki, to znaczy, że jest wysoko oceniony przez nas wszystkich i przechodzi dalej. W tym roku było wyjątkowo dużo tych trzygwiazdkowych, więc trzeba było przeprowadzić dodatkową selekcję - wspomniała.

Robert Wieczorek z Kieleckiego Centrum Kultury przyznaje, że poziom tegorocznych dokumentów był bardzo wysoki. W związku z tym musiała zostać przemodelowana struktura festiwalu - będzie jeden dodatkowy pokaz konkursowy. Po raz pierwszy tych prezentacji będzie aż 10.

Zgłoszenia pochodziły od różnych twórców.

- Napłynęły z całego kraju. Wysyłały je różne ośrodki telewizyjne, ale również osoby młode, w tym debiutanci, jak również twórcy związani z NURT-em od początku, co nas bardzo cieszy, zwłaszcza przy okazji tego jubileuszu 25-lecia. To między innymi Mariusz Malec, czy Grzegorz Linkowski. To dowód na to, że NURT, mimo tych 25 lat, dalej jest młodzieniaszkiem i ma się doskonale - wyjaśnia.

Jak zauważa Robert Wieczorek, niezwykle zróżnicowana jest też tematyka, która porusza sprawy od małych, po te największe.

- One dotykają każdego miejsca. Zarówno na świecie, bo przenosimy się do Syrii, czy też do Kamerunu, ale jesteśmy też w różnych zakamarkach Polski. Mamy reportaże o tematyce społecznej, interwencyjne, materiały historyczne, biografie. Dotykają każdej sfery naszego życia - wymienia.

W tym roku pokazy rozpoczną się w poniedziałek, 18 listopada, o godzinie 9.00. Obrazy będą podzielone na bloki tematyczne. Po każdym z nich odbędzie się spotkanie z twórcami. Filmy będą oceniane zarówno przez komisję konkursową pod przewodnictwem Marii Malatyńskiej, jak i publiczność, która będzie głosować po każdym z bloków. Najlepszy obraz dostanie nagrodę „Wydarzenie NURT-u”.

Zaplanowano także wydarzenia dodatkowe, jak pokaz przedpremierowy filmu „Nasza mała Polska” w reżyserii Słowaka, Mateja Bobrika, pokazujący, w jaki sposób Polskę postrzegają Japończycy, którzy studiują w naszym kraju. Premiera odbędzie się w styczniu 2020 roku, a kielczanie będą mieli okazję zobaczyć go w poniedziałek, 18 listopada.

Z kolei w środę, 20 listopada zaplanowano wieczór jubileuszowy, nawiązujący do 25-lecia NURT-u oraz 75. urodzin Krzysztofa Miklaszewskiego. Będą też warsztaty filmowe oraz pokaz z cyklu „Światowe odkrycia Marii Malatyńskiej”.

Gala finałowa, podczas której poznamy laureatów tegorocznego NURT-u rozpocznie się w piątek, 22 listopada, o godzinie 18.00.

Krzysztof Miklaszewski zachęca do udziału w festiwalu. Zaznacza, że jest to okazja, żeby zobaczyć samego siebie.

- Często o różnych rzeczach myślimy, ale chcemy, żeby ktoś to za nas wypowiedział głośno. Te filmy pomagają nam zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość, jej złożoność, czasami zakłamanie, te uczucia, myśli, które budują nasze życie na co dzień, ale jednocześnie przeszkadzają nam egzystować w tym świecie - dodaje.

Informacje i bilety, telefon: 41-344-90-54, lub 41-343-81-42.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution