101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Waldemar Bartosz: trzeba bronić tradycji „Solidarności”

Data publikacji: 07.11.2019 10:18
Autor: Marek Orkisz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Waldemar Bartosz przewodniczący świętokrzyskiej Solidarności

Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej "Solidarności"
Kielce. 15.01.2019 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Polakom i mieszkańcom Europy trzeba przypomnieć o dziedzictwie i znaczeniu „Solidarności” w historii naszego kontynentu i fenomenie ruchu związkowego, który przyczynił się do obalenia komunizmu - mówi przewodniczący regionu świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” Waldemar Bartosz, który jako jedna z 21 osób zasiada w Radzie Instytutu Dziedzictwa Solidarności.

Posłuchaj Rozmowy Dnia:

W Gdańsku odbyło się pierwsze posiedzenie tego gremium. Jak powiedział przewodniczący głównym celem instytutu jest przypominanie fenomenu i tradycji NSZZ Solidarności oraz udostępnienie zainteresowanym dokumentów na ten temat.

Jak zauważył gość Radia Kielce, w światowej opinii publicznej upadek komunizmu, do którego „Solidarność” się dobitnie dołożyła, nie jest kojarzony z Polską i ruchem związkowym. Wskazywana jest rosyjska „pierestrojka”, obalenie muru berlińskiego, czy rewolucja w Czechosłowacji.

Tymczasem wszystkie te wydarzenia zostały zapoczątkowane w 1980 roku w Gdańsku. Tam był pierwszy impuls do obalenia komunizmu. W związku z tym, jak zauważył Waldemar Bartosz, naszym zadaniem jest przypominanie tradycji i dzieła „Solidarność” zarówno nowym pokoleniom Polaków, jak i mieszkańcom Europy. Mają temu służyć specjalne opracowania przygotowywane przez historyków i publicystów.

Przewodniczący przypomniał, że działalność Instytutu rozpoczyna się w przededniu 40 rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”, którą będziemy obchodzić w przyszłym roku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution