101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online
Święto Niepodległości - uroczystości patriotyczne w regionie [INFORMATOR]

Zapraszamy do zapoznania się z informatorem dotyczącym obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

KIELCE

PROGRAM WOJEWÓDZKICH OBCHODÓW ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Kielce, 11 listopada 2019

10.30: Złożenie wieńca przez Wojewodę Świętokrzyskiego przed Pomnikiem Niepodległości

11.00: Msza Święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej

12.00: Wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego przed Muzeum Narodowym

12.15: Przemarsz przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności (ulicami Dużą, Sienkiewicza, Hipoteczną)

12.40: Oficjalna część uroczystości na Placu Wolności:

- złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Kielce, - podniesienie Flagi Państwowej, - odegranie Hymnu Państwowego, - uroczysta zmiana wart, - przemówienie Wojewody Świętokrzyskiego, - Apel Pamięci, - salwa honorowa, - złożenie zniczy przez kombatantów wraz z zuchami, - złożenie wieńca od społeczeństwa województwa, - wspólne odśpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego: Marsz Pierwszej Brygady, - defilada pododdziałów przed pomnikiem i trybuną honorową, - krótki koncert w wykonaniu orkiestry.

13.45: Dzień Otwarty w Składnicy na Westerplatte

14.30: Występy artystyczne podopiecznych Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach

15.00: Koncert Listopadowy „Śpiewajmy pamięć”

Oficjalnej części uroczystości będzie towarzyszyć występ Radomskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Grandioso”.

 

Przedsięwzięcia towarzyszące obchodom Święta Niepodległości organizowane w Kielcach:

6 listopada 2019: godz. 18.00 - koncert patriotyczny „Hej, Orle Biały...” w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza (Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga)

7 listopada 2019: godz. 18.00 - pokaz filmu „Kamerdyner” w reż. Filipa Bajona (Kino „Fenomen” w Wojewódzkim Domu Kultury) - wstęp wolny

8 listopada 2019: godz. 11.00 - uroczyste odsłonięcie muralu poświęconego Józefowi Piłsudskiemu (Zespół Szkól Ponadgimnazjalnych nr 2, al. Legionów 4) - wstęp wolny

godz. 17.30 - koncert „Lata dwudzieste, lata trzydzieste… Pokolenie niepodległej” połączone z wręczeniem nagrody „Świadek historii” (Wojewódzki Dom Kultury) - wstęp wolny

9 listopada 2019: godz. 16.00 - Pieśniobranie Listopadowe (Wzgórze Zamkowe) - wstęp wolny

10 listopada 2019: XII Bieg Niepodległości - impreza sportowa ulicami Kielc - godz. 11.11: start biegu krótkiego (Park Miejski), godz. 11.11: start biegu głównego (Park Miejski)

listopad 2019: CE IPN „Przystanek historia” (ul. Warszawska 5) - prezentacja wystawy „Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość” - wstęp wolny

 

OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI - UTRUDNIENIA W RUCHU W ŚRÓDMIEŚCIU KIELC

W związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości od 10 do 11 listopada 2019 roku występować będą utrudnienia w ruchu w obszarze Śródmieścia Kielc oraz okolicznych ulicach.

10 listopada w związku z Biegiem Niepodległości w godz. 6.00 - 14.00 utrudnienia występować będą na następujących ulicach: Staszica, Sienkiewicza, Mała, Rynek, Duża, Jana Pawła II, Krakowska, al. Legionów, Sołtysiaka „Barabasza”, Kwasa, Szczepaniaka, al. Na Stadion, Pakosz, Osobna, al. Legionów, Gagarina, Spacerowa, Zacisze, bród pod ul. Ogrodową, Solna, Staszica, Zamkowa.

11 listopada w godz. 6.00 - 14.00 zamknięte dla ruchu kołowego zostaną następujące ulice: Jana Pawła II (od ul. Seminaryjskiej do Placu NMP), Mickiewicza, Hipoteczna, Duża (od ul. Sienkiewicza do Placu NMP), Śniadeckich (od ul. Seminaryjskiej do Placu Wolności), Głowackiego.

Ponadto na Placu Wolności, ul. Hipotecznej oraz Dużej obowiązywał będzie zakaz parkowania - od 10 listopada od godz. 16 do 11 listopada do godz. 14.


OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI - ZMIANY W KURSOWANIU AUTOBUSÓW MPK KIELCE

W związku z odbywającym się Biegiem Niepodległości w niedzielę (10 listopada) w godzinach 6-14 mogą występować czasowe utrudnienia w kursowaniu autobusów komunikacji miejskiej w rejonie ulic Jana Pawła II, Krakowska, Szczepaniaka, Pakosz oraz al. Na Stadion.

Ponadto w godzinach 6-14 autobusy linii nr 30, 44, 54 kursować będą w obu kierunkach przez ul. Ściegiennego (bez wjazdu w ul. Sołtysiaka „Barabasza” i al. Legionów), a linii nr 4 w kierunku ul. Zagnańskiej kursować będą przez ul. Ściegiennego (bez wjazdu w ul. Sołtysiaka „Barabasza” i al. Legionów).

 

POWIAT KIELECKI

BIELINY

W Bielinach w niedzielę, 10 listopada, zaplanowano XVII Dzień Kultury i Tradycji Gminy Bieliny połączony z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystości rozpoczną się od złożenia kwiatów przy pomnikach pomordowanych w Kakoninie i Hucie Szklanej (wyjazd sprzed Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach o godzinie 11.00). O godzinie 12 w bielińskim kościele parafialnym nastąpi wspólne odśpiewanie hymnu narodowego w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”. Odbędzie się liturgia mszy świętej w intencji Ojczyzny oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym mieszkańców Bielin zamordowanych podczas II wojny światowej.

Następnie uczestnicy uroczystości w biało-czerwonym korowodzie, niosąc olbrzymią flagę narodową, przejdą do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Bielinach. W tamtejszej hali sportowej obędzie się dalsza część świętowania. O godzinie 13.45 zaplanowano wręczenie stypendiów im. prof. Karola Teligi dla najzdolniejszej młodzieży szkolnej oraz rozstrzygnięcie X Konkursu Historycznego im. Prezydenta Kazimierza Sabbata. W ramach bloku artystycznego uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II zaprezentują akademię patriotyczną. Wystąpią także: orkiestra dęta OSP z Bielin pod batutą Marcina Chlebnego, Roksana Podsiadło, Kinga Iwan, Julia Zielińska, Wiktoria Gawron, Zuzanna Bera, ZPiT Jodełki, „Małe Bielinianki”, „Koło Małych Gosposi z Huty Podłysicy”, „Makoszanki”, „Echo Łysicy”, „Śwarne Kakonianki”, Kapela z Kakonina. Pokazy taneczne zaprezentują: Emilia Wieczorek i Filip Piątek oraz Oliwia Kołbuc i Wiktor Brożyna. Zostaną ogłoszone wyniki konkursu kulinarnego „Specyjały spod Łysej Góry”. Imprezie towarzyszyć będą degustacja potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich - smakołyki kuchni świętokrzyskiej, wystawy, prezentacje wytwórstwa ludowego oraz atrakcje dla dzieci.

 

BODZENTYN

W gminie Bodzentyn z okazji Święta Niepodległości w niedzielę, 10 listopada, odbędzie się IV Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznych. Początek o godzinie 11 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bodzentynie.

Zaczynamy 10 listopada o godzinie 11.00 IV Powiatowym Przeglądem Pieśni Patriotycznych (ul. Wolności 4) wystąpi ponad pięćdziesiąt zespołów oraz solistów z powiatu kieleckiego
 
11 listopada organizatorzy zapraszają na:
 
9.45 -   Zbiórka Pocztów Sztandarowych i zaproszonych gości – MGCKiT (Rynek Górny 11)
10.00 - Msza Święta w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym w Bodzentynie
11.05 - Występ Artystyczny Uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bodzentynie (Rynek Górny 11)
11.30 – Koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Bodzentyna
12.00 – Wspólne śpiewanie Hymnu – Niepodległa do Hymnu
13.00 – Marsz Niepodległości. Wspólne wejście na Łysicę (zbiórka na parking przy Klasztorze w Świętej Katarzynie)
15.00 – Konkurs Recytatorski “Patriotyzm jest w nas” (świetlica wiejska w Sieradowicach)

 

CHMIELNIK

Uroczystości rozpoczną się w poniedziałek, 11 listopada, o godzinie 10 mszą świętą w kościele parafialnym w Chmielniku. Po zakończeniu nabożeństwa nastąpi przemarsz do Parku Niepodległości. przed tablicą upamiętniającą pobyt marszałka Józefa Piłsudskiego w Chmielniku nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Zostanie też odśpiewany hymn państwowy. Kwiaty zostaną złożone także pod Pomnikiem Wdzięczności. Tu odbędzie się też koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej i 5. Artystycznej Drużyny Harcerskiej.

Po tej części wszyscy przemaszerują do Chmielnickiego Centrum Kultury, gdzie odbędzie się IX Konkurs Kulinarny „Smaki gęsiny”.

O godzinie 12 wystąpią uczniowie ze Szkoły Podstawowej imienia Stefana Żeromskiego w Chmielniku z przedstawieniem pod tytułem „Znowu wolna i niepodległa”. O godz. 12.30 rozpocznie się konkurs. O godz. 13.30 na scenie pojawi się zespół Consonans, natomiast o godz. 14.30 zaplanowano zakończenie konkursu i wręczenie nagród za udział.

 

GÓRNO

Obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się we wtorek, 12 listopada. Rozpocznie je msza święta w południe w Kościele pw. Świętego Wawrzyńca w Górnie. O godz. 13 odbędzie się apel pamięci, złożenie wieńców i zapalenie zniczy pod pomnikiem ofiar II Wojny Światowej przy Szkole Podstawowej w Górnie. O godz. 13:30 rozpocznie się część artystyczna.

 

ŁAGÓW

Gminne obchody Święta Niepodległości rozpoczną się o godzinie 12 mszą świętą w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych. Oficjalne uroczystości odbędą się na placu przy kościele. Zaplanowano występ w wykonaniu dzieci i młodzieży z Gminnego Zespołu Szkół w Łagowie, a także złożenie kwiatów pod krzyżem misyjnym. Po oficjalnych obchodach zaplanowano poczęstunek.

 

ŁOPUSZNO

Gmina Łopuszno uczci 101. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę w poniedziałek, 11 listopada. O godzinie 11.45 w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Łopusznie uroczystości zainauguruje koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Łopusznie. W samo południe rozpocznie się msza święta. Po nabożeństwie poczty sztandarowe i zaproszeni goście przemaszerują pod budynek internatu, gdzie nastąpi złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową.

 

MASŁÓW

Narodowe Święto Niepodległości będzie obchodzone w gminie Masłów w niedzielę i poniedziałek (10 i 11 listopada). W niedzielę o godzinie 17 w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” odbędzie się premiera spektaklu „Dziady cz. II” Adama Mickiewicza w wykonaniu Chóru Masłowianie.

W poniedziałek obchody rozpoczną się mszą świętą o godzinie 10 w kościele parafialnym p.w. Przemienienia Pańskiego w Masłowie. O godzinie 11:30 w hali sportowej w Masłowie Pierwszym rozpoczną się oficjalne uroczystości. W programie występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej, występ uczniów ze Szkoły Podstawowej imienia Stefana Żeromskiego z Mąchocic Scholasterii oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca Żeromszczyzna. O godzinie 15 pod pomnikiem w Wiśniówce zostaną złożone kwiaty.

 

MIEDZIANA GÓRA

Gminne obchody Święta Niepodległości odbędą się 11 listopada. Rozpocznie je o godz. 9:30 akademia patriotyczna, którą wykonają uczniowie z Zespołu Szkół w Kostomłotach Drugich w kościele parafialnym p.w. Św. Andrzeja Boboli. Następnie o godz. 10 przewidziana jest msza święta w intencji Ojczyzny. Dalsza część przeniesiona zostanie pod pomnik w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości na plac przed Urzędem Gminy w Miedzianej Górze. Po odśpiewaniu hymnu i złożeniu wieńców wystąpi zespół „Czerwone Berety”, który tworzą byli żołnierze wojsk powietrzno-desantowych z Kielc. Na zakończenie uroczystości zaprezentuje się zespół „Macierzanka” z repertuarem pieśni i piosenek patriotycznych.

 

MORAWICA

W gminie Morawica obchody Święta Niepodległości połączone będą z Dniami Otwartymi Centrum Samorządowego w Morawicy. O godzinie 12 odbędzie się msza święta w kościele parafialnym. Po niej korowód z udziałem pocztów sztandarowych, władz samorządowych, Szkolno-gminnej Orkiestry Dętej, harcerzy, dzieci, młodzieży i mieszkańców przejdzie pod pomnik „Bohaterów walczących o Wolną i Niepodległą Polskę”. Tam zostaną złożone kwiaty. O godzinie 18 na placu przed Centrum Samorządowym odbędzie się pieśniobranie. Ponadto organizatorzy zapraszają na degustację potraw regionalnych oraz konkursy z nagrodami. 

 

NOWA SŁUPIA

W gminie Nowa Słupia uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości odbędą się w sobotę, 9 listopada, w Domu Kultury w Rudkach. O godzinie 18 wykład historyczny „Droga ku Niepodległości” wygłosi Przemysław Stelmaszczyk, natomiast o godzinie 18.30 Amatorski Teatr „Święty Spokój” pokaże teatr cieni pod tytułem „Pamiętajmy o wolności”.

 

PIEKOSZÓW

Gmina Piekoszów także uczci 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości rozpoczną się w poniedziałek, 11 listopada, o godzinie 12, w kościele w Piekoszowie. Po nabożeństwie nastąpi przemarsz pocztów sztandarowych na Plac Niepodległości w Piekoszowie. Tu nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

Natomiast o godzinie 17, w Centrum Kultury w Piekoszowie, przy ulicy Kolejowej 2, odbędzie się koncert pieśni patriotycznych, podczas którego wystąpią artyści z gminy Piekoszów.

 

PIERZCHNICA

Samorząd Miasta i Gminy Pierzchnica zaprasza na uroczystości upamiętniające 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, które będą się odbywały przez trzy dni. W piątek, 8 listopada, o godzinie 11 zaplanowano uroczystą akademię w Szkole Podstawowej w Pierzchnicy. Centralne wydarzenia rozpoczną się w poniedziałek, 11 listopada, o godzinie 11 mszą świętą w kościele pod wezwaniem Świętej Małgorzaty w Pierzchnicy. Po nabożeństwie uczestnicy udadzą się pod Pomnik Powstańców, gdzie zostaną złożone wieńce. Ostatnim świątecznym akcentem, w środę 13 listopada, będzie uroczysta akademia w Szkole Podstawowej w Drugni. Początek o godzinie 12.

 

SITKÓWKA-NOWINY

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w gminie Sitkówka-Nowiny upłyną pod znakiem aktywnie spędzonego czasu. - Rozpoczniemy międzypokoleniowym marszem nordic walking na lotnisko w Kowali. Trasa na dystansie 3300 metrów z Kowali na lotnisko będzie bezpośrednim nawiązaniem do roku 1933, w którym kapitan Stanisław Skarzyński przeleciał Atlantyk polskim samolotem turystyczno-sportowym RWD5 bis. W ten sposób rozpoczniemy naszą opowieść o polskim lotnictwie, jego historii i drodze Polaków do odzyskania niepodległości. Tych, którzy chcieliby pokonać dłuższy dystans, zapraszamy nieco wcześniej – o godzinie 9.15 wyruszymy jednocześnie z Nowin i Woli Murowanej, by wspólnie dotrzeć o godz. 10.15 do szkoły w Kowali. Stamtąd wyruszymy dalej, w stronę lotniska - mówi Anita Dziwoń z Koła Gospodyń Nowoczesnych.

Główne obchody rozpoczną się punktualnie w samo południe. Dołączając do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu” uroczyście, w asyście druhów z gminnych OSP, zostanie wciągnięta na maszt flagę Polski i odśpiewany hymn. W tym czasie nad lotniskiem przeleci holownik szybowców z polską flagą. „Jeszcze Polska nie zginęła…” zabrzmi przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Nowin. Orkiestra wraz z uczestnikami wydarzenia wykona również kilka utworów patriotycznych. - Na tę okazję przygotowaliśmy śpiewniki patriotyczne. Mam nadzieję, że wszyscy mieszkańcy włączą się do wspólnego śpiewania - mówi kapelmistrz Wojciech Materek.

Ciekawostką będą pokazy lotnicze modeli samolotów oraz towarzysząca im prelekcja o polskich bohaterach lotnictwa. Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć między innymi polski podstawowy myśliwiec z lat trzydziestych PZL 11c, Hawker Hurricane - myśliwiec RAF z czasów bitwy o Anglię, na którym latali piloci Dywizjonu 303 czy też szybowiec Komar, na którym latała Wanda Modlibowska, rekordzistka Polski i świata w szybownictwie, pionierka i protagonistka szybownictwa, polska pilotka z czasów kampanii wrześniowej i pierwsza emisariuszka Rządu RP.

Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, którzy będą mieli okazję wziąć udział w specjalnie dla nich zorganizowanych podchodach. Ich wytrwałość oraz historyczna wiedza zostaną nagrodzone pamiątkowymi dyplomami i drobnymi upominkami. - Przygotowaliśmy trzynaście zagadek związanych z historią Polski oraz polskiego lotnictwa. Jestem przekonana, że ta niecodzienna lekcja historii przypadnie do gustu najmłodszym - mówi Kamila Piotrowicz, prezeska stowarzyszenia Siła Woli.

Piotr Marczewski z SurvivalTech Kielce poprowadzi zajęcia dla najmłodszych, dotyczące przetrwania w trudnych warunkach. Każdy z uczestników wydarzenia będzie mógł liczyć na ogrzanie się przy ognisku oraz gorące kiełbaski i pieczone ziemniaki. - Serdecznie zapraszamy nie tylko mieszkańców gminy Sitkówka-Nowiny, ale także inne osoby, które ten dzień chciałyby spędzić w radosnej atmosferze - mówi wójt Sebastian Nowaczkiewicz. - Wspieramy przede wszystkim nasze stowarzyszenia. To one są głównym motorem działań i to z ich inicjatywy organizujemy to wydarzenie. Jestem przekonany, że wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, spełniamy również oczekiwania naszych mieszkańców - dodaje.

 

STRAWCZYN

Obchody święta zaplanowane są w niedzielę, 10 listopada. Tego dnia odbędzie się Marsz Niepodległości. Zanim to nastąpi, o godzinie 12:30 odbędzie się msza święta w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Strawczynie. Po niej, około godz. 13:30, zostanie uformowana kolumna marszu, która wraz z udziałem kampanii honorowych służb mundurowych przejdzie do Centrum Sportowo-Rekreacyjnego Olimpic w Strawczynku. O godzinie 14 zostanie wciągnięta flaga na maszt, a później odbędą się wystąpienia okolicznościowe oraz występy artystyczne. O godzinie 15:30 na trybunie zostanie ułożona wielka biało-czerwona flaga z kartek. Następnie zaplanowane wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz poczęstunek.

 

ZAGNAŃSK

Uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości w gminie Zagnańsk odbędą się w poniedziałek, 11 listopada, w kościele pod wezwaniem świętej Rozalii i świętego Marcina w Zagnańsku. Tegoroczne obchody zainauguruje o godzinie 11.45 program historyczno-muzyczny poświęcony odzyskaniu przez Polskę niepodległości, zatytułowany „Polsko, pierwsze imię Twoje - Wolność”, w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Zagnańsku. Natomiast o godzinie 12 rozpocznie się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, po której delegacje złożą wieńce i znicze pod tablicą pamiątkową z 1928 roku, umieszczoną na południowej ścianie dzwonnicy.

Tego dnia w gminie Zagnańsk będzie jeszcze jedno patriotyczne wydarzenie. Po raz kolejny Rowerowa Brać uczci pamięć Poległych Żołnierzy w Przejeździe Niepodległościowym na terenie gminy Zagnańsk. Wszyscy chętni, którzy chcą w nim wziąć udział proszeni są o przybycie o godzinie 10 na parking pod Dębem Bartek.

 

POWIAT BUSKI

BUSKO-ZDRÓJ

Uroczystości patriotyczne z okazji 11 listopada w Busku-Zdroju rozpoczną się zbiórką uczestników i pocztów sztandarowych na placu przed kościołem parafialnym pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Bohaterów Warszawy o godzinie 9.00. 30 minut później zostanie odprawiona msza święta.

Po nabożeństwie zaplanowano przemarsz uczestników z udziałem orkiestry dętej Buskiego Samorządowego Centrum Kultury ulicami Bohaterów Warszawy, placem Zwycięstwa i Mickiewicza.

Następnie na placu przy Galerii Biura Wystaw Artystycznych nastąpi  złożenie wiązanek kwiatów na płycie Marszałka Józefa Piłsudskiego, przed pomnikami Męczeństwa, Żołnierzy Batalionów Chłopskich. Z kolei na placu przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki oprócz złożenia wiązanek zaplanowano również prezentację utworów muzycznych w wykonaniu orkiestry dętej.

Następnie równo w południe na placu przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki odbędzie się wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego.

O godzinie 14.30  odbędzie się z kolei koncert „Pieśń Ojczysta” w wykonaniu Buskiej Orkiestry Zdrojowej oraz Chóry Szkoły Muzycznej I stopnia imienia Krzysztofa Pendereckiego w Busku. Koncert odbędzie się w Buskim Samorządowym Centrum Kultury.

Z kolei 16 listopada o godzinie 11 obchodom 101. rocznicy odzyskania niepodległości będzie towarzyszyć Przegląd Poezji i Pieśni Legionowej, Żołnierskiej i Niepodległościowej. Występy zaplanowano w Buskim Samorządowym Centrum Kultury.

Planowane są także wydarzenia sportowe:

11 listopada – między godziną 9.00 – 15.00 - IV Buski Maraton Pływacki w 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Impreza odbędzie się w Buskim Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ulicy Grotta 3a.

Z kolei 11 listopada, o godzinie 15.30 - Meeting bokserski z okazji 101-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten z kolei odbędzie się w Powiatowym Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym przy ulicy Kusocińskiego 3.

 

PACANÓW

Uroczystości  poświęcone 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości  w Pacanowie zostaną poprzedzone mszą świętą w bazylice o godz. 12.00. Następnie, około 13.10, nastąpi przemarsz przed obelisk Marszałka Józefa Piłsudskiego i złożenie wiązanek.

Z kolei na godzinę 13.30  władze zaplanowały  uroczyste odsłonięcie bajkowego muralu na Rynku w Pacanowie. Patriotyczny w treści i bajkowy w formie.

Następnie w budynku  Europejskiego Centrum Bajki o godzinie 14.10 odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Pacanowie połączona z wręczeniem wyróżnień ,,Pacanowski Laur”. Z kolei na godzinę 15.00 zaplanowano część artystyczną.

 

SOLEC-ZDRÓJ

Uroczystości w Solcu-Zdroju zainauguruje pochód. O godzinie 11.40 uczestnicy przejdą sprzed Urzędu Gminy do kościoła pod wezwaniem świętego Mikołaja w Solcu.

Z kolei o godzinie 12.00 rozpocznie się msza święta. Po niej odbędzie się część artystyczna. Następnie delegacje, jak i przedstawiciele władzy złożą wieńce na Grobach Nieznanego Żołnierza na cmentarzu w Solcu-Zdroju.

 

STOPNICA

O godzinie 10.00 zaplanowana jest msza święta za ojczyznę w kościele parafialnym pod wezwaniem świętego apostoła Piotra i Pawła w Stopnicy. Po mszy świętej nastąpi przemarsz pocztów sztandarowych i mieszkańców przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbędzie się odśpiewanie Hymnu Narodowego, Roty, a także złożenie kwiatów.

Po odprowadzeniu pocztów sztandarowych władze zapraszają na program artystyczny. Zaplanowano m.in. ustanowienie Rekordu Stopnicy w liczbie osób jednocześnie czytających wiersz patriotyczny.

Z kolei w godzinach 16.00 – 18.00 uroczystości będą kontynuowane na Zamku Króla Kazimierza. A w programie montaż słowno-muzyczny, wspólne czytanie wierszy i śpiewanie piosenek o tematyce patriotycznej, występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Miejskiego Centrum Kultury w Stopnicy, a także degustacja smakołyków przygotowanych przez Koła Gospodyń, Stowarzyszenie Stopniczanki i klub seniora.

 

TUCZĘPY

Obchody rozpoczną się o godzinie 12.00 mszą świętą w miejscowym kościele św. Jana Chrzciciela.  Następnie o godzinie 13.00 zaplanowano przemarsz na Cmentarz Parafialny, a tam złożenie kwiatów na grobach poległych za ojczyznę.

Z kolei na godzinę 17.00 zaplanowano koncert „Dla tej, co nie zginęła”, który odbędzie się w Centrum Kultury w Tuczępach.

 

WIŚLICA

8 listopada o godzinie 8.00 zaplanowano uroczystą mszę świętą. Z kolei o godzinie 9.15 nastąpi złożenie wieńców na wiślickim Rynku przed pomnikiem ofiar terroru Hitlerowskiego na Ziemi Wiślickiej.  

Z kolei główne uroczystości w Wiślicy odbędą się 11 listopada. O godzinie 12.00 zaplanowano wystąpienia okolicznościowe, a o 13.30 odbędzie się koncert Orkiestry OSP na wiślickim Rynku.

 

POWIAT JĘDRZEJOWSKI

IMIELNO

11 listopada

- godz. 9:30 - złożenie kwiatów przed pomnikiem Niepodległości (centrum Imielna

- godz.10:00 - msza św. w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym p.w. Św. Mikołaja w Imielnie

- godz. 11:00 (po mszy) uroczysta akademia w Samorządowej Szkole Podstawowej w Imielnie wraz z poczęstunkiem dla uczestników uroczystości

 

JĘDRZEJÓW

Uroczystości z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczną się 11 listopada o godz. 10.00 uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele Św. Trójcy w Jędrzejowie. Po czym po poczty sztandarowe wraz z uczestnikami uroczystości przejdą przed Pomnik Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej, gdzie złożone będą wiązanki kwiatów oraz będą okolicznościowe przemienienia. O godz. 12.00 uroczystość zakończy się wspólnym  odśpiewaniem Hymnu Polski, po czym uczestnicy uroczystości zaproszeni zostaną do Parku 700-lecia na grochówkę wojskową.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI:

godz. 9:45 – zbiórka uczestników na placu przykościelnym,

godz. 10:00 – uroczysta msza św. W intencji Ojczyzny w kościele Św. Trójcy w Jędrzejowie,

godz. 11:30 – złożenie wieńców i wiązanek pod pomnikiem Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej oraz okolicznościowe przemówienia,

godz. 12:00 – wspólne odśpiewanie Hymnu Polski

 

MAŁOGOSZCZ

W niedzielę (10 listopada) o godz. 17:30 w Domu Kultury w Małogoszczu odbędzie się prelekcja historyczna pt. „W rocznicę niepodległości”, którą wygłosi doktor Cezary Jastrzębski z  Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Następnie odbędzie się  koncert patriotycznych pieśni polskich pt. „Niepokorna – niepodległa”, który zaprezentuje Reprezentacyjny Zespół Patriotyczny w składzie: Małgorzata Piszczek - sopran, Michał Steciak - tenor, Przemysław Rudkowski - fortepian, Sebastian Sipa - gitara basowa, Zbigniew Zagóra - perkusja , Agnieszka Nowak-Zagóra - konferansjer.

W poniedziałek (11 listopada) o godz. 11:15 na Placu Kościuszki rozpoczną się oficjalne obchody z udziałem Orkiestry Dętej oraz pocztów sztandarowych, po czym wszyscy zgromadzeni udadzą się do Kościoła WNMP na Uroczysta Mszę Świętą.

O godz. 17:00  w Domu Kultury w Małogoszczu będzie mieć miejsce Akademia Historyczna w  wykonaniu uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Powstania Styczniowego w  Małogoszczu.

 

NAGŁOWICE

11 listopada

Godz. 8:30 - Msza Święta za Ojczyznę w Kościele parafialnym w Nagłowicach 

Godz. 9:30 - rozpoczęcie uroczystości w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Nagłowicach,  wprowadzenie pocztów sztandarowych OSP, okolicznościowe wystąpienia oraz część artystyczna w wykonaniu uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Warzynie Pierwszym

 

SĘDZISZÓW

11 listopada

godz. 8:50 - spotkanie pocztów sztandarowych i uczestników uroczystości przy kościele św. Brata Alberta w Sędziszowie

godz. 9:00 - uroczysta Msza Święta za Ojczyznę

godz. 10:15 - przemarsz do Samorządowego Centrum Kultury im. Jana Pawła II

godz. 10:30 - składanie kwiatów pod pomnikiem „Ofiar poległych w II Wojnie Światowej” i okolicznościowe przemówienie Burmistrza Sędziszowa

godz. 11:00 - Program artystyczny przygotowany  przez uczniów   Szkoły Podstawowej w Pawłowicach

godz. 12:00 - IV Sędziszowski Bieg Niepodległości oraz wspólne śpiewanie hymnu w ramach projektu „Niepodległa do Hymnu”

godz. 18:00 - Mecze piłki nożnej halowej „Dla Niepodległej”

21 listopada o godz. 10.00 w Samorządowym Centrum Kultury - II Ogólnopolski Przegląd Pieśni Patriotycznej dla uczniów szkół podstawowych i średnich

 

SŁUPIA JĘDRZEJOWSKA

11 listopada 

Godz. 11:50 - zbiórka uczestników uroczystości przed Bankiem Spółdzielczym w Słupi 

Godz. 12:00 - wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego przed Pomnikiem Poległych

Godz. 12:10 - Msza Św. za Ojczyznę w Kościele Św. Trójcy

Godz. 13:00 - przemarsz i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Poległych

 

WODZISŁAW

8 listopada (piątek)

Godz. 11.11 - z okazji Narodowego Święta Niepodległości dzieci i młodzież oraz nauczyciele Przedszkola Samorządowego, Samorządowej Szkoły Podstawowej oraz Zespołu Szkół w Wodzisławiu, już po raz drugi na rynku w Wodzisławiu razem odśpiewają „Mazurka Dąbrowskiego”. Do wspólnego śpiewania hymnu państwowego zapraszają  rodziców oraz mieszkańców Wodzisławia

Godz. 16:30 w Samorządowej Szkole Podstawowej w Wodzisławiu rozpocznie się IV Turniej Szachowy

 

10 listopada

O godz. 17.00  w lokalu Świetlicy Środowiskowej w Wodzisławiu, ul. Kościelna, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z okazji Święta Niepodległości

 

11 listopada

Godz. 11:45 - zbiórka uczestników uroczystości i pocztów sztandarowych przy remizie OSP w Wodzisławiu i przemarsz do Kościoła Św. Marcina.

Godz. 12:00 - uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny - Kościół Św. Marcina  w Wodzisławiu.

Godz. 13:00 - przemarsz pocztów sztandarowych po zakończeniu mszy świętej  w asyście Młodzieżowej Orkiestry Strażackiej, władz samorządowych i uczestników uroczystości na Plac Wolności oraz złożenie kwiatów w miejscach pamięci narodowej.

Godz. 13:30 - część artystyczna w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jednostki Ziemi Kieleckiej w Mierzawie, zaprezentowana w strażnicy OSP w Wodzisławiu

 

POWIAT KAZIMIERSKI

BEJSCE

W Bejscach uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.30 złożeniem kwiatów przy grobie Nieznanego Żołnierza na cmentarzu w Bejscach. O 11.00 w kościele parafialnym w Bejscach odbędzie się msza święta w intencji ojczyzny.

Następnie w samo południe nastąpi wspólne odśpiewanie Hymnu. Nie zabraknie występów okolicznościowych i artystycznych w wykonaniu uczniów z Samorządowej Szkoły Podstawowej imienia Edwarda Haruzy w Dobiesławicach.

Uroczystości zakończą się około 13.30.

 

CZARNOCIN

W Czarnocinie uroczystości odbędą się o godzinie 11.30 na Grodzisku w Stradowie. W samo południe nastąpi odśpiewanie Hymnu Państwowego połączone z przecięciem wstęgi.

O 12.30 zaplanowano mszę świętą w intencji ojczyzny, która zostanie odprawiona w budynku Remizo-Świetlicy w Stradowie.

 

KAZIMIERZA WIELKA

W Kazimierzy Wielkiej obchody rozpoczną się o godzinie 12.00. Zapoczątkuje je msza święta w kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Po nabożeństwie zaplanowano wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w kościele.

Następnie uczestnicy przemaszerują przed tablice pamiątkową poświęconą św. Janowi Pawłowi II przy samorządowej Szkole Podstawowej numer 3, gdzie nastąpi złożenie wiązanek kwiatów. Kwiaty zostaną złożone także przed pomnikiem Wincentego Witosa przy ulicy Partyzantów, a także przy pomniku Tadeusza Kościuszki.

 

SKALBMIERZ

W Skalbmierzu uroczystości rozpoczną się o godzinie  9.30 zbiórką delegacji, uczestników przed Domem Strażaka w Skalbmierzu. Z kolei o godz. 9.45 nastąpi przemarsz ulicami miasta przed Pomnik Niepodległości, gdzie nastąpi złożenie wiązanek kwiatów. Korowód niepodległościowy będzie prowadził Marszałek Józef Piłsudski.

Z kolei o godz. 10:15 zaplanowano mszę świętą w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym. Po mszy nastąpi przemarsz na Rynek, gdzie o 11.30 odbędzie się koncert Orkiestry Dętej OSP.

W samo południe nastąpi otwarcie wystawy „Polskie drogi do Niepodległości” na parterze Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.

Na skalbmierskim Rynku na zakończenie uroczystości przewidziano dla uczestników uroczystości poczęstunek rogalami świętomarcińskimi.

 

POWIAT KONECKI

 

FAŁKÓW

8 listopada 

Kościół pw. św. Trójcy w Fałkowie, 26-260 Fałków,

15.30 - przejście na cmentarz i złożenie kwiatów poległym bohaterom

16.00 - koncert patriotyczny w wykonaniu uczniów PSM w Końskich

17.00 - msza święta w intencji ojczyzny


KOŃSKIE

Uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości pt. „Pisk Białego Orła” odbędzie się w piątek (8 listopada) w Zespole Placówek Oświatowych w Kazanowie. Natomiast w poniedziałek (11 listopada) uroczystości pod Pomnikiem Wdzięczności przy ulicy marszałka Józefa Piłsudskiego w Końskich rozpoczną się o godz. 11.25. W kościele, o godz. 12.15, będzie miała miejsce także część artystyczna pt. „Wiem, że Polska Was potrzebuje…” przygotowana przez Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich.

W tym roku po raz do obchodów Święta Niepodległości przyłączyło starostwo powiatowe. Po mszy świętej będzie przemarsz pod starostwo, gdzie przygotowany będzie piknik. O godz. 14.00 uroczyste otwarcie obchodów. Potem można udać obejrzeć pokaz rekonstrukcji historycznej z Maleńca oraz obejrzeć sprzęt militarny przygotowany przez Muzeum Techniki Wojskowej w Markach. O godz. 14.35 odbędzie się występ młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego w Końskich i podsumowanie konkursu plastycznego „Na drogach do niepodległości”. O godz. 15.10 wystąpi raper Tadeusz Polkowski, który rapuje, m.in., o Żołnierzach Wyklętych.

 

RADOSZYCE

11 listopada

Godz. 10.00 - msza święta w kościele parafialnym p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła

Godz. 11.00 - uroczystość pod pomnikiem w parku, gdzie odbędą się występy artystyczne i złożenie kwiatów

 

STĄPORKÓW

9 listopada o godz. 18.00 obchody rozpocznie spektakl „Szac” Teatru Naumionego i Fundacji Szafa Gra w ramach projektu Teatr Polska (bezpłatne zaproszenia-miejscówki dostępne są w sekretariacie MGOKiS).

Przed spektaklem, o godz. 15.00, odbędą się warsztaty regionalne, m.in., z gwary śląskiej.

11 listopada o godz. 12.00 tradycyjnie uroczystości rozpoczną się mszą w kościele pw. WNMP w Stąporkowie. Następnie delegacje złożą wiązanki pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (przy stadionie miejskim). Kolejnym punktem uroczystości (ok. godz. 13.30) będzie koncert w ramach projektu STOMP FOLK SYSTEM w MGOKiS. Ludowe utwory z dawnego regionu kieleckiego i opoczyńskiego we współczesnych aranżacjach Bartka Gartnera wykonają zespoły Smarkowianki oraz Zespół Ludowy z Mokrej przy współudziale solistów i tancerzy.

 

POWIAT OPATOWSKI

BAĆKOWICE

O godzinie 10:00 uroczystości rozpocznie msza święta w kościele pw. św. Mikołaja w Baćkowicach. Wcześniej Koło Gospodyń Wiejskich z Olszownicy wykona pieśń patriotyczną. O godzinie 11:00 zaplanowano występ dzieci. Po nim przemarsz na cmentarz przed pomnik legionistów, gdzie odbędzie się apel poległych, warta honorowa i złożenie kwiatów. O godzinie 12:00 na placu targowym uczestnicy odśpiewają hymn narodowy po czym Koło Gospodyń Wiejskich z Żernik zorganizuje poczęstunek żołnierskiej grochówki.

 

IWANISKA

101. rocznicę odzyskania niepodległości w Iwaniskach rozpocznie o godz. 9 msza święta w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Iwaniskach. Natomiast o godzinie 16 odbędzie się koncert na zamku Krzyżtopór. Mieszkańcy gminy - wstęp bezpłatny.

 

OPATÓW

O godzinie 12:00 w kolegiacie pw. św. Marcina rozpocznie się msza w intencji Ojczyzny. Po eucharystii uczestnicy uroczystości przejdą na Rynek przed pomnik mjra Ludwika Topora Zwierzdowskiego. Tam złożone zostaną kwiaty oraz znicze. Następnie na Rynku odbędzie się kulinarne show z udziałem Joanny Studnickiej, uczestniczki programu Masterchef. Ponadto zorganizowane zostaną warsztaty z tworzenia biało-czerwonych flag i kotylionów. W planach także wspólne narodowe śpiewanie. O godzinie 17:00 w Opatowskim Ośrodku Kultury widowisko „A to Polska właśnie” w wykonaniu zespołów artystycznych OOK.

11 listopada, przez cały dzień, bezpłatnie zwiedzać będzie można Podziemną Trasę Turystyczną w Opatowie.

 

OŻARÓW

101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości idzie w parze z rocznicą 450-lecia lokacji Ożarowa. O godz. 10:30 msza święta w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin w Ożarowie. Następnie oficjalne uroczystości 11 listopada odbędą się na Placu Wolności przed Pomnikiem Niepodległościowym. W tym miejscu odśpiewany zostanie hymn, złożone zostaną kwiaty, a z okazji rocznicy lokacji miasta wkopana zostanie kapsuła czasu, w której znajdą się pamiątki dla potomnych. O godz. 12:30 część artystyczna na sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury im. Aleksandra Patkowskiego w Ożarowie. Tam obejrzeć będzie można program patriotyczny przygotowany przez młodzież z Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Szkoły podstawowej „u Skłodowskiej”. Około godziny 13 ulicami Ożarowa przejedzie motoparada organizowana przez Stowarzyszenie Motocyklowe „Moto Sandomierz”. Trasa przejazdu planowana jest ulicami Jana Pawła II oraz Kolejową.

 

WOJCIECHOWICE

Uroczystości związane ze 101. rocznicą odzyskania niepodległości odbędą się 8 listopada w Publicznej Szkole Podstawowej w Wojciechowicach. Wcześniej, o godzinie 9, msza święta w kościele pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Wojciechowicach, a o godz. 10 Marsz Niepodległości. Następnie odśpiewanie hymnu państwowego i występ dzieci ze szkół z terenu gminy. Na zakończenie zaplanowano wspólny poczęstunek.

 

POWIAT OSTROWIECKI

BAŁTÓW

Obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości mieszkańcy Bałtowa rozpoczną o godz. 9:15 w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Bałtowie obejrzeniem akademii przygotowanej przez dzieci szkolne. Następnie o godz. 9:30 odprawiona zostanie msza święta z ojczyznę. Po eucharystii delegacje złożą kwiaty przed tablicą niepodległościowa w kościele.

 

BODZECHÓW

Tradycyjna msza rozpocznie uroczystości o godzinie 10 w kościele pw. św. Ojca Pio w Bodzechowie. O godz. 11 wspólne odśpiewanie hymnu narodowego oraz złożenie kwiatów przed pamiątkowym obeliskiem. Na zakończenie zaplanowano krótki program artystyczny.

 

ĆMIELÓW

O godz. 9:00 uroczystości związane z 11 listopada rozpoczną się mszą świętą w kościele parafialnym w Ćmielowie. Około 10:15 na Rynku złożone zostaną kwiaty i znicze przed pomnikiem. Następnie w sali widowiskowej Domu Kultury w Ćmielowie odbędzie się uroczysta akademia.

 

KUNÓW

11 listopada mieszkańcy Kunowa spotkają się na Rynku, gdzie znajduje się pomnik Ku Czci Poległym. Tam zaplanowano przemówienia oraz złożenie kwiatów przez delegacje. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerują do kościoła pw. św. Władysława w Kunowie, by tam modlić się za ojczyznę. Msza rozpocznie się o godzinie 10.

 

OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI

Uroczystości tradycyjnie zainauguruje msza święta w kolegiacie pw. św. Michała w Ostrowcu Świętokrzyskim. Początek o godzinie 10:30. Po eucharystii uczestnicy przejdą ulicami Starokunowską i Sienkiewicza do Parku Miejskiego przed obelisk marszałka Józefa Piłsudskiego. Przed pomnikiem zaplanowano okolicznościowe przemówienia oraz tradycyjne złożenie wiązanek kwiatów. Z kolei o godzinie 13:00 na stadionie KSZO rozpoczną się Ostrowieckie Biegi Niepodległości.

 

POWIAT PIŃCZOWSKI

PIŃCZÓW

W Pińczowie uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości potrwają przez dwa dni.

W piątek na godzinę 17.00 na uroczystości zaprasza Muzeum Regionalne. Przygotowano dla uczestników „Patriotyczne Karaoke” i ciekawą wystawę „W okopach nad Nidą”.

Z kolei 11 listopada odbędą się główne obchody święta niepodległości, które rozpoczną się o godzinie 8.45. Wówczas uczestnicy złożą kwiaty przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Z kolei o godzinie 9.00 uroczystości rozpoczną się w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury. W programie oprócz okolicznościowych wystąpień i przemówień i zaplanowano również krótką część artystyczną.

O godzinie 10.00 zaplanowana natomiast jest uroczysta msza święta w kościele pod wezwaniem świętego Jana Apostoła i Ewangelisty.

Dalsze uroczystości planowane są przy pomniku Konstytucji 3 Maja.

 

DZIAŁOSZYCE

W Działoszycach uroczystości rozpoczną się o godzinie 9.45, gdzie przy budynku Urzędu Miasta i Gminy zaplanowano zbiórkę uczestników. O godzinie 10.00 odprawiona zostanie  msza święta w intencji Ojczyzny w kościele Świętej Trójcy w Działoszycach. Następnie uczestnicy przemaszerują przed pomnik Tadeusza Kościuszki, przy którym odbędzie się dalsza część uroczystości.

W programie między innymi odegranie Hymnu Państwowego przez orkiestrę dętą, powitanie gości, przemówienia okolicznościowe, złożenie wieńców przez delegacje oraz Apel Pamięci Niepodległościowy.

 

KIJE

Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się o godzinie 9.40 zbiórką delegacji przed budynkiem Urzędu Gminy w Kijach.

O godzinie 10.00 zaplanowana jest msza święta w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Dalsza część uroczystości odbędzie się na cmentarzu starym tak zwanego Parku Pamięci. Delegacje tradycyjnie złożą wiązanki i zapalą znicze ku pamięci poległych bohaterów.

 

SANDOMIERZ

Uroczystości z okazji Święta Niepodległości rozpoczną się o godzinie 10.30 w bazylice katedralnej od mszy świętej w intencji Ojczyzny. Następnie zebrani w Towarzystwie Sandomierskiej Orkiestry Dętej i Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej przejdą do wojskowej części cmentarza katedralnego. Przy pomniku 2. Pułku Piechoty Legionów zostanie złożony meldunek dowódcy garnizonu, będzie hymn państwowy i podniesienie flagi na maszt. Przemówienia okolicznościowe wygłoszą starosta sandomierski Marcin Piwnik i burmistrz Sandomierza Marcin Marzec, po czym odbędzie się apel poległych. Po tej części  uroczystości przeniosą się przed pomnik Westerplatczyka plutonowego Władysława Barana, gdzie zostaną złożone wiązanki kwiatów. Dalsza część obchodów Święta Niepodległości  odbywać się będzie na placu przed Starostwem Powiatowym. Będzie tam pokaz musztry w wykonaniu klasy wojskowej w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich oraz koncert pieśni patriotycznych w którym wystąpią uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu.

Oprócz tego zaplanowano paradę motocyklową, poczęstunek wojskową grochówką oraz  słodką niespodziankę dla uczestników uroczystości przygotowaną przez starostę i burmistrza.

Uroczystości poprzedzi Flis Niepodległości Dubasem „Sandomierką”, czyli repliką dawnej tradycyjnej łodzi flisackiej. Flis odbędzie się na trasie Sandomierz - Zawichost - Sandomierz. Początek o godzinie 8.

Rejs Niepodległości odbędzie się także dzień wcześniej, 10 listopada. Sandomierscy wodniacy popłyną na trasie Sandomierz - Baranów Sandomierski. Wezmą ze sobą biało-czerwone flagi, które powiewać będą w trakcie całego rejsu. Wypłyną z nadwiślańskiego bulwaru w Sandomierzu o godzinie 10. W Baranowie Sandomierskim będą około godziny 15. Tam odbędą się uroczystości patriotyczne z udziałem środowiska wodniackiego z województwa  świętokrzyskiego i podkarpackiego.

 

STASZÓW

Uroczystości z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się o godzinie 10.20 w Parku imienia Adama Bienia. Odbędzie się tutaj półgodzinny koncert orkiestry Grupy Azoty Kopalń i Zakładów Chemicznych Siarki  „Siarkopol” w Grzybowie. Następnie uczestnicy uroczystości przejdą z Parku do Sanktuarium Świętego Jana Pawła II. O godzinie 11 odbędzie się tutaj uroczysta msza święta za Ojczyznę. Po mszy zebrani  przemaszerują na Rynek, gdzie odegrany zostanie hymn państwowy, będzie też uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt. Z wystąpieniem okolicznościowym wystąpi  burmistrz Staszowa Leszek Kopeć, po czym przy pomniku Tadeusza Kościuszki złożone będą  kwiaty.

W ramach obchodów Święta Niepodległości, 8 listopada w Staszowie odbędzie się Uliczny Bieg Niepodległości. Start o godzinie 10 w Parku im. Adama Bienia. 9 listopada natomiast, w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji o godzinie 9, rozpocznie się Turniej Tenisa Stołowego z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości.

15 listopada warto się z kolei wybrać się na spektakl wokalno-słowno-muzyczny do Staszowskiego Ośrodka Kultury. Przedstawienie nosi tytuł „Kwiaty mojego ogrodu - kwiaty w narodowej pamięci”. Wystąpią artyści scen krakowskich. Będzie również wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Początek o godzinie 18 w sali widowiskowej.

 

POWIAT STARACHOWICKI

BRODY

V Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się w Krynkach w Zespole Szkolno-Przedszkolnym. O godz. 12:00 w kościele parafialnym msza w intencji Ojczyzny. Następnie uczestnicy udadzą się do zespołu szkolnego, gdzie zaplanowano wystąpienia okolicznościowe, a także część artystyczną wraz z wystawą militariów z czasów odzyskiwania niepodległości.

 

MIRZEC

Uroczystości odbędą się 11 listopada. Początek o godzinie 10.00 w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Leonarda w Mircu. Tam odprawiona zostanie msza święta. Z kolei o godz. 11.00 zaplanowano program patriotyczno-artystyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Tychowie Nowym. O godz. 11:30 odbędzie się złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed pomnikiem upamiętniającym setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

STARACHOWICE

Starachowickie Centrum Kultury, Fundacja Kukułeczka oraz Młodzieżowy Dom Kultury zapraszają 11 listopada na godzinę 17.00 na „Wieczorne spotkanie z pieśnią” (sala klubowa I piętro). Będzie można posłuchać o historii kraju, którą przybliży Wit Chamera. Uczestnicy też pośpiewają patriotyczne pieśni: „Wojenko, wojenko”, „Szara piechota”, „Przybyli Ułani pod okienko” i wiele innych.

 

SKARŻYSKO-KAMIENNA

11 listopada 2019 r. o godz. 10.30 uroczystości w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Skarżysku-Kamiennej.

10:30 - uroczysta msza święta w Kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP,
11:30 - uroczystości pod Pomnikiem Bojowników o Wolność i Niepodległość,
- przemówienie okolicznościowe,
- wystąpienia zaproszonych gości,
- składanie kwiatów, wieńców, wiązanek,
13:00 - wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w Hotelu Promień.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. prof. W. Sedlaka i Szkoła Muzyczna I stopnia im. Z. Noskowskiego w Skarżysku-Kamiennej zapraszają 11 listopada o godz. 15:00 do sali koncertowej szkoły muzycznej (Plac Floriański 14) na Lekcję Śpiewania 1/101. Głosami prowadzącymi śpiew publiczności będą nauczyciele szkoły muzycznej. Dla tych, którzy znają na pamięć tylko pierwsze zwrotki popularnych pieśni i piosenek patriotycznych, biblioteka przygotowuje okolicznościowe śpiewniki, które będzie można dostać tuż przed koncertem.

Oglądać można także wystawę „Legionów droga do Niepodległości” w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej, która będzie prezentowana do 28 listopada 2019 r. Wystawa przedstawia kalendarium polskiego zbrojnego czynu niepodległościowego w latach I wojny światowej, bogato ilustrowane unikalnymi zdjęciami żołnierzy Legionów Polskich. Wiele zdjęć pochodzących z kolekcji narodowej biblioteki cyfrowej, kolekcji Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, a także zbiorów OMPiO i kolekcji prywatnych prezentowanych jest po raz pierwszy. Przedstawiają one nie tylko walkę i szlak bojowy, ale także życie codzienne legionistów w różnych sytuacjach i na wielu frontach wojny.

 

WŁOSZCZOWA

8 listopada (piątek), Dom Kultury we Włoszczowie

Godz. 17.00 - uroczysta akademia, połączona z Galą Stypendialną

 

9 listopada (sobota), Plac Konstytucji 3 Maja we Włoszczowie

Godz. 20.00 - capstrzyk i apel pamięci

 

10 listopada (niedziela), Plac Konstytucji 3 Maja we Włoszczowie

Godz. 11.00 - bieg rodzinny „Dogoni Cię historia”

Godz. 12.00 - Bieg główny - VIII Powiatowy Bieg Niepodległości

Godz. 16.00 - koncert utworów patriotycznych w nowych aranżacjach „Dumni z Polski”

Godz. 16.45 - program przygotowany przez uczniów ZPO nr 1

Godz. 17.15 - koncert Młodzieżowych Orkiestr Dętych

w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych odbędzie się w dniu 11 listopada w Domu Kultury

 

11 listopada (poniedziałek)

Godz. 9.45 - zbiórka uczestników przed urzędem gminy

Godz. 9.50 - wymarsz do Kościoła WNMP we Włoszczowie

Godz.  10.00 - uroczysta msza święta za Ojczyznę

Godz. 11.00 - przemarsz pod Pomnik Niepodległości

Godz. 11.20 - przemówienia okolicznościowe i składanie kwiatów

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution