101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kolejna szansa na autobusy

Data publikacji: 08.11.2019 13:17
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
08.11.2019. Kielce. Kolejny nabór wniosków na Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych. Na zdjęciu od lewej Bartłomiej Dorywalski  wicewojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek  wojewoda świętokrzyski i Krzysztof Słoń  senator PiS

08.11.2019. Kielce. Kolejny nabór wniosków na Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych. Na zdjęciu (od lewej): Bartłomiej Dorywalski - wicewojewoda świętokrzyski, Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski i Krzysztof Słoń - senator PiS
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Świętokrzyskie samorządy mogą od przyszłego tygodnia składać wnioski w kolejnym naborze Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Nowe linie autobusowe, które otrzymają rekomendacje, zostaną uruchomione z rządowym dofinansowaniem od nowego roku.

- Województwo świętokrzyskie, w tym rozdaniu dysponuje kwotą 56 milionów złotych - informuje wojewoda Agata Wojtyszek.

- Mam nadzieję, że tym razem zarówno samorząd województwa, jak i powiat kielecki po te fundusze sięgną, bo mieszkańcy zgłaszają potrzebę utworzenia linii na tych terenach. Potrzebne są kursy z Sandomierza czy Kazimierzy Wielkiej do Kielc - mówi.

Wnioski można składać od 13 do 29 listopada. Ich rozpatrywanie potrwa do 13 grudnia. To już trzeci nabór wniosków. W wyniku pierwszego dofinansowano niecałe 270 tysięcy wozokilometrów. W drugim, uzupełniającym o nowe linie wnioskowało kilka samorządów, które wzięły udział także w pierwszym naborze.

Jak przypomina senator Krzysztof Słoń, fundusz autobusowy to wieloletni program rządowy.

- Ci samorządowcy, którzy już do niego przystąpili, są liderami w kwestiach organizacyjnych i dostrzegania potrzeb swoich mieszkańców. Zachęcamy samorządowców wszystkich szczebli do sięgania po rządowe dopłaty - mówi.

Program ma pomóc w rozwiązaniu problemów komunikacyjnych mieszkańców kraju, w tym regionu świętokrzyskiego i zlikwidować tak zwane białe plamy, czyli miejsca, gdzie komunikacja publiczna nie dociera wcale. Program zakłada dopłaty dla samorządów, które organizują transport na swoich terenach w wysokości maksymalnie 1 zł do 1 wozokilometra.

W tym roku na przywracanie autobusów rząd zabezpieczył 300 mln złotych w skali kraju, a w latach kolejnych 800 mln złotych rocznie.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution