101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Marszałek dumnie spogląda z murów szkoły

Data publikacji: 08.11.2019 14:59
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
08.11.2019 Kielce. VII LO im. J. Piłsudskiego. Odsłonięcie muralu przedstawiającego Marszałka Józefa Piłsudskiego

08.11.2019 Kielce. VII LO im. J. Piłsudskiego. Odsłonięcie muralu przedstawiającego Marszałka Józefa Piłsudskiego
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Mural z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego został odsłonięty w VII LO w Kielcach. Postać Marszałka zdobi ścianę frontową szkoły. Obraz łączy to, co niezmienne i autentyczne, czyli patriotyzm z nowoczesnym wyrazem. Mural upamiętnia setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz sylwetkę patrona szkoły - Józefa Piłsudskiego.

Uroczystości odsłonięcia muralu rozpoczęły się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Jak powiedziała Iwona Kijewska, dyrektor placówki, pomysł powstania muralu narodził się podczas sadzenia dębu pamięci poświęconego również postaci Marszałka.

- Wówczas doszliśmy do wniosku, że ten mural dopełni otoczenie naszej szkoły. W pobliżu placówki, która mieści się przecież przy alei Legionów znajduje się pomnik Czwórki Legionowej i Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego. Ta niekonwencjonalna forma upamiętnienia Marszałka już ma odzew wśród społeczeństwa - dodała Iwona Kijewska.  

Jak przypomniała Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, to dzięki Józefowi Piłsudskiemu możemy żyć w wolnej Polsce.

- 11 listopada jest tylko datą symboliczną. Przecież później w ciągu zaledwie dwóch miesięcy udało się zwołać Sejm, podjąć jedne z najważniejszych ustaw, a trzeba pamiętać o tym, że w tych czasach społeczeństwo było bardzo ubogie. Niejednokrotnie ludzie chodzili głodni, a 70 proc. społeczeństwa było analfabetami. Jednak mimo wszystko, ci ludzie potrafili stanąć do walki -  dodała Dorota Koczwańska-Kalita. 

W uroczystości odsłonięcia muralu licznie udział wzięli uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach. Wśród nich były Gabriela Stachura i Julita Bzymek.

- O Marszałku Piłsudskim nigdy nie powinniśmy zapomnieć. To dzięki jego wytrwałości, walce i umiejętności zjednywania sobie ludzi mamy wolną Polskę. Warto pamiętać o ważnych osobach, które pojawiły się na kartach historii i upamiętniać je w każdy możliwy sposób - powiedziały uczennice.  

- Wydarzenie jest doskonałym przykładem na to, jak społeczność szkolna może czcić swojego patrona - powiedział podczas uroczystości Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości. Jak dodał, każdy sposób jest dobry, by upamiętniać zasłużone dla naszego kraju osoby.

- Wizerunek Marszałka Piłsudskiego, który jak zwykle jest zatroskany, zadumany nad losem naszej Ojczyzny wskazuje nam kierunek pamięci, jej kultywowania, podkreślania tego, że jesteśmy jednym narodem i powinniśmy tę naszą jedność pielęgnować. Już niebawem, bo w poniedziałek świętować będziemy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli - dodał Krzysztof Słoń.

Maria Zuba, poseł Prawa i Sprawiedliwości powiedziała, że o historii naszego narodu Polacy nigdy nie powinni zapomnieć.

- Dla naszego narodu historia jest tym, co nas unosi, co nas inspiruje i prowadzi do przyszłości. Dlatego cieszę się, że młodzi ludzie w tak nietypowy sposób chcieli upamiętnić wybitnego polskiego wodza, jakim niewątpliwie był Józef Piłsudski - dodała Maria Zuba.  

Autorem muralu jest Igor Kowalczyk.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution