101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Militaria wojenne na wystawie w Pińczowie

Data publikacji: 09.11.2019 13:29
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
09.10.2019. Pińczów. Wystawa W okopach nad Nidą

09.10.2019. Pińczów. Wystawa „W okopach nad Nidą”
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Orzełki z czapek wojskowych, łyżki, naparstki, pocisk artyleryjski tzw. szrapnel, bagnet francuski. W Muzeum Regionalnym w Pińczowie można oglądać wystawę pt. „W okopach nad Nidą”. 

Ekspozycja przedstawia militaria wojenne znalezione podczas prac wykopaliskowych. Są też  plansze pod nazwą „Chłopcy Malowani”, na których widnieją fragmenty poezji, prozy, jak i pieśni pisanych przez legionistów w okopach. Z kolei na zdjęciach z 1915 roku można zobaczyć dawny Pińczów i okolice.

Jak informuje kurator wystawy, archeolog Dariusz Greń przedmioty, które widzimy na wystawie to m.in. regulaminowe wyposażenie żołnierza, ale i rzeczy prywatne, znalezione w ziemiankach, gdzie żołnierze odpoczywali i nocowali.  

- Obrączki, medaliki, ikony podróżne, części zegarków, okuć fajek, guziki. Ponadto w gablocie można obejrzeć dwie krótkie łuski od armaty, które zostały odnalezione na terenie wsi Bełk. W tym roku udało nam się zebrać zabytki począwszy od Chrobrza aż po tereny miejscowości Małogoszcz - zaznacza Dariusz Greń.

Jak dodaje, są również fragmenty orzełków z czapek wojskowych, łyżki, naparstki, monety, pocisk artyleryjski tzw. szrapnel, manierki austriackie, menażki rosyjskie, klamry do pasów wojskowych, ale i karabin Mosin z 1891 roku, bagnet francuski z 1866 roku i austriacki toporek artyleryjski.

Dyrektor Regionalnego Muzeum w Pińczowie, Justyna Dziadek informuje, że wystawa pt. „W okopach nad Nidą” wpisuje się w 101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pokazuje, jak wyglądało życie, jak wyglądały realia ówczesnych czasów.

- To przede wszystkim wystawa edukacyjna, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodszego pokolenia. Dla nich to coś zupełnie nowego, nieznanego - zaznacza Justyna Dziadek.
Ekspozycja prezentowana będzie do 12 listopada.

Plansze pt. „Chłopcy Malowani” zawierają wspomnienia Michała Tadeusza Brzęka-Osińskiego, żołnierza pierwszej kompanii kadrowej oraz 1. pułku ułanów Władysława Beliny Prażmowskiego, spisane przez Witolda Dąbkowskiego w książce „Ze wspomnień legionisty i piłsudczyka (1905-1939)”, pamiętniki Władysława Kownasa, żołnierza I Brygady Legionów, zawarte w książce Marka Arpada Kowalskiego „Na stos”, utwory poetyckie żołnierzy legionów polskich, fragmenty słowa wstępnego Izy Moszczyńskiej do zbioru „Dla ciebie Polsko” wydanego w 1915 roku. Ponadto zdjęcia pochodzą z archiwum Biblioteki Narodowej w Warszawie oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution