101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

W Sandomierzu zacierali dawne granice dwóch zaborów

Data publikacji: 11.11.2019 19:01
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
11.11.2019 Sandomierz. Zacieranie dawnych granic dwóch zaborów

11.11.2019 Sandomierz. Zacieranie dawnych granic dwóch zaborów
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Sandomierzu symbolicznie połączono dwie części miasta leżące po przeciwnych stronach Wisły. Zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów przy figurze Jezusa Chrystusa stojącej na skrzyżowaniu ulic Lwowskiej z Trześniowską oraz przy pomniku 2. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej na ulicy Mickiewicza.

Wisła przed I wojną światową była granicą pomiędzy zaborem rosyjskim, a austriackim. Sandomierz był podzielony między dwóch zaborców. Oznaczało to cierpienie dla całych rodzin, między innymi dlatego, że nie mogły się ze sobą komunikować.

- Ponadto do przeciwnych sobie armii trafiali chłopcy z jednej i drugiej strony Wisły, czyli żyjący w innych bytach państwowych - przypomniała miejska radna z klubu PiS Agnieszka Frańczak-Szczepanek.

Podkreśliła zaangażowanie i jedność Polaków, którzy wznieśli się ponad podziałami i potrafili wykorzystać dobry moment na przywrócenie niepodległości i suwerenności naszego kraju.

Jeden z organizatorów wydarzenia, radny PiS Marcin Świerkula poinformował, że te uroczystości mają swoje szczególne uzasadnienie.

- W tym roku, w figurę uderzył samochód, w wyniku czego konstrukcja przechyliła się odkrywając butelkę zakopaną w ziemi. Okazało się, że jest w niej list napisany przez kolejarzy pracujących na stacji w Nadbrzeziu, którzy postawili figurę w dniu 3 maja 1899 roku. Nie mogli na niej umieścić inskrypcji o treści jaką chcieli, widnieje tam tylko rok, dlatego w liście umieszczonym w butelce napisali, że stawiają tę figurę i zostawiają ślad po sobie mając nadzieję, że zakopaną butelkę odnajdzie kiedyś ktoś, kto żyje w wolnej Polsce, co im nie było dane - dodał.

W uroczystościach uczestniczyli również członkowie Związku Strzeleckiego w Sandomierzu.

Dowódca Michał Jopek powiedział, że inicjatywę symbolicznego łączenia dwóch części miasta należy kontynuować w latach następnych.

- Ta figura i to, co z nią związane, to historia naszego miasta i Polski. To świadectwo mówiące o tym jak trudna była ta niewola i jak bardzo ludzie oczekiwali niepodległego kraju - dodał.

Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy zebrani udali się na nadwiślański bulwar. Tam przy płonącym ognisku śpiewali wspólnie patriotyczne pieśni.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution