101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Unikalne zdjęcia i dokumenty ze zbioru generała Antoniego Hedy trafiły do zasobu Archiwum Akt Nowych

Data publikacji: 14.11.2019 16:53
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: IAR
Komentarze
Warszawa. Dokumenty ze zbioru generała Antoniego Hedy pseudonim Szary

Warszawa. Dokumenty ze zbioru generała Antoniego Hedy pseudonim „Szary”
Fot. Archiwum Akt Nowych

Dokumenty ze zbioru generała Antoniego Hedy pseudonim „Szary” trafiły do zasobu Archiwum Akt Nowych. W zbiorze są między innymi oryginalne dokumenty 3. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej, fotografie partyzantów, materiały Waldemara Szwieca pseudonim „Robot” zgromadzone przez generała Hedę.

Antoni Heda był między innymi dowódcą oddziałów partyzanckich, które w sierpniu 1945 roku rozbiły ubeckie więzienie w Kielcach.

Córka generała Teresa Heda-Snopkiewicz podkreślała podczas uroczystości, że zdecydowała się przekazać dokumenty do archiwum, ponieważ są one ważne dla historii Polski. Córka oficera podkreśla, że są to dokumenty, które należą „nie tyle do rodziny co do społeczeństwa”. Teresa Heda-Snopkiewicz uważa, że zabezpieczone, skatalogowane w archiwum dokumenty będą służyć historykom i badaczom losów jej ojca jak i dziejów Armii Krajowej czy podziemia antykomunistycznego.

Jak powiedziała dla Radia Kielce, nie wyobraża sobie, aby dokumenty przepadły czy zostały odnalezione przypadkiem kiedyś na strychu, czy w jakimkolwiek innym miejscu. - Jestem patriotką, w moim domu panował duch miłości do ojczyzny. To dla mnie naturalne, że przekazuję je w miejsce, w którym będą służyły przyszłym pokoleniom - podkreślała.

Za najcenniejsze dokumenty córka generała uznaje oryginalne rozkazy wydawane przez ojca, a także jego osobiste więzienne zapiski i ostemplowane listy.

Dyrektor Archiwum Akt Nowych Tadeusz Krawczak podkreślał, że otrzymany zbiór dokumentów ma niezwykłą wartość. Ta spuścizna uzupełnia zbiór archiwaliów Polskiego Państwa Podziemnego, a oryginalne rozkazy, czy zdjęcia są unikatowe i bezcenne.

- Oprócz dokumentów i dzienników w zbiorze generała jest kilka tysięcy unikatowych zdjęć - mówi Teresa Heda-Snopkiewicz. - Są wśród nich zdjęcia z obozowisk partyzanckich, fotografie żołnierzy oddziałów dowodzonych przez Hedę, ale najcenniejsze są te, które dokumentują akcję rozbicia komunistycznego więzienia w Kielcach.

Po zakończeniu II wojny światowej Antoni Heda pozostał w konspiracji działając w ramach Ruchu Oporu Armii Krajowej, a następnie Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj. Na czele oddziału, liczącego blisko 250 ludzi, wsławił się rozbiciem w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 roku komunistycznego więzienia w Kielcach, w którym Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego i sowieccy funkcjonariusze „Smiersza” osadzili 374 więźniów. W wyniku tej akcji uwolniono kilkuset więźniów, przeważnie byłych AK-owców.

W 1948 roku został Antoni Heda został aresztowany przez bezpiekę w Gdyni. Otrzymał cztery wyroki śmierci, jednak dzięki interwencji byłych oficerów Armii Ludowej, którzy współdziałali z nim w 1944 roku, karę śmierci zamieniono na dożywocie. Na mocy amnestii wyszedł na wolność w 1956 roku. Był więziony na Rakowieckiej, w Rawiczu i we Wronkach. Zmarł w 2008 roku Warszawie.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution