101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kielce gospodarzem dyskusji o miastach przyszłości

Data publikacji: 14.11.2019 17:04
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Kielce. 2. Kongres Polityki Miejskiej. Na zdjęciu prezydent Kielc Bogdan Wenta

Kielce. 2. Kongres Polityki Miejskiej. Na zdjęciu prezydent Kielc Bogdan Wenta
Fot. Mateusz Kaczmarczyk / Radio Kielce

Współpraca między samorządami, wykorzystywanie przestrzeni w aglomeracjach i walka z zanieczyszczeniami to główne tematy tegorocznego 2. Kongresu Polityki Miejskiej w Kielcach.

- W rozwiązywaniu lokalnych problemów najważniejsza jest współpraca - stwierdził Tomasz Potkański, zastępca dyrektora Biura Miast Polskich.

Zdaniem eksperta miasta wiele lat temu przestały być samotnymi wyspami, a kluczem do skutecznego rozwoju każdego regionu jest umiejętność działania we współpracy z mniejszymi miastami lub ościennymi gminami.

Zainteresowanie innych miast zdobył kielecki projekt SmartCity, ale nie obyło się bez słów krytyki względem stolicy regionu świętokrzyskiego. Prelegenci zwrócili m.in. uwagę na jedną z najniższych w kraju skuteczność w pozyskiwaniu i wykorzystywaniu przez Kielce ogólnopolskich funduszy unijnych przypadających aglomeracjom miejskim.

Z tymi wnioskami zgadza się prezydent Kielc Bogdan Wenta, który zaznacza, że zdobywanie funduszy na rozwój i umiejętna współpraca między miastami jest kluczowa jeśli chodzi o funkcjonowanie i rozwój stolicy regionu.

Jak stwierdził kielecki radny Zdzisław Łakomiec z PiS odpowiedzią jest bardziej radykalne podejście do podejmowania kolejnych kroków. Jak mówi Kielce powinny nauczyć się iść za ciosem.

Radna Agata Wojda zwraca przede wszystkim uwagę na doświadczenia innych miast, zarówno te udane, jak i porażki, z których Kielce mogłyby się wiele nauczyć. Szczególnie ważny jest problem smogu w mieście i tego, jakie kroki miasto powinno powziąć, aby mu zaradzić.

Kongres Polityki Miejskiej potrwa do jutra. Następnie, w sobotę i niedzielę, odbędzie się Hackathon, czyli maraton programowania, podczas którego młodzi informatycy wykorzystując otwarte dane miasta Kielce będą tworzyć aplikacje mobilne i webowe, które poprawią jakość życia w naszym mieście.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution