101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kornik ostrozębny niszczy lasy

Data publikacji: 14.11.2019 18:28
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Drzewa zaatakowane przez kornika ostrozębnego

Drzewa zaatakowane przez kornika ostrozębnego
Starachowice. 21.08.2018 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Korniki atakują świętokrzyskie lasy. W ciągu dwóch lat wycięto z ich powodu w regionie 70 tys. metrów sześciennych lasów. Największe szkody odnotowano na południu województwa.

Najtrudniejsza sytuacja jest w Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyski, gdzie wycięto 22 tysiące metrów sześciennych lasu i w Staszowie - tu wycięto 13 tysięcy metrów leśnych obszarów.

- Tu atakuje zwłaszcza kornik ostrozębny - informuje Edyta Nowicka, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

W pozostałych nadleśnictwach korniki atakują mniejsze ilości drzew. Od początku roku w Nadleśnictwie Kielce wycięto z powodu korników ponad 5 tysięcy metrów sześciennych drewna. To 5 procent rocznego pozyskania drewna.

- W innych regionach Polski jest gorzej, ale skala problemu i tak jest duża - zaznacza Roman Wróblewski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kielce. 

- Problemem jest notoryczna susza. Systematycznie zmniejszający się poziom wody gruntowej powoduje osłabienie drzew. Potem łatwo poddają się takim szkodnikom, jak korniki - tłumaczy.

Nadleśniczy dodaje, że kielczanie z pewnością zauważają rude czubki sosen, czy rude wierzchołki jodeł.

To zwykle objawy zainfekowania drzew przez korniki. Aby się pozbyć szkodników i nie doprowadzić do rozszerzenia infekcji, drzewa trzeba wyciąć.

- Musimy je natychmiast wywozić z lasu - informuje Roman Wróblewski.

Dodaje, że korniki pozostają także w gałęziach, które trzeba usuwać, by zapobiec roznoszeniu insektów na okoliczne drzewa. Nadleśniczy apeluje także do mieszkańców o wyrozumiałość tłumacząc, że wycinka drzew jest konieczna, by chronić las.

Monika Karst, specjalista służby leśnej w Nadleśnictwie Kielce dodaje, że aby skutecznie walczyć z kornikami, potrzebna jest współpraca wszystkich właścicieli lasów, nie tylko działania Lasów Państwowych. Wszyscy powinni przeglądać drzewostany i jeśli zajdzie taka konieczność - usuwać zainfekowane rośliny.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution