101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Co „Potworek” ma wspólnego z Mikołajem Rejem? Konkurs rozstrzygnięty

Data publikacji: 15.11.2019 16:48
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
15.11.2019 Nagłowice. IV konkurs literacki Żywot człowieka poćciwego

15.11.2019 Nagłowice. IV konkurs literacki „Żywot człowieka poćciwego”
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Lena Zapała ze Szkoły Podstawowej z Rzepina, w gminie Pawłów otrzymała główną nagrodę Grand Prix IV konkursu literackiego „Żywot człowieka poćciwego” za utwór literacki „Potworek”. Tegoroczny konkurs odbył się z okazji 450. rocznicy śmierci Mikołaja Reja.

Jak mówi Dorota Anyż, prezes Fundacji Studio TM, organizator konkursu to wyjątkowo przejmujący utwór literacki poruszający temat tolerancji osób niepełnosprawnych widziany oczami młodej osoby. Opowiada historię młodych, zdolnych ludzi, którzy muszą się zaopiekować i pomóc niepełnosprawnej koleżance. Ta z kolei czasami przeszkadza im w realizacji planów.

Lena Zapała po ogłoszeniu wyników nie kryła zadowolenia i jednocześnie zaskoczenia. Jak mówiła nie spodziewała się aż takiego sukcesu, ponieważ to pierwszy konkurs literacki w jakim brała udział.

Dodała, że bardzo lubi pisać opowiadania. Przyznała też, że aby dobrze zrozumieć tematykę konkursu starała się zapoznać się z twórczością Mikołaja Reja. Do udziału w konkursie namówiła ją nauczycielka języka polskiego.

Jacek Lato, wójt gminy Nagłowice mówi, że konkurs poświęcony Mikołajowi Rejowi jest doskonałą promocją poety i samych Nagłowic.

Ogłoszenie wyników poprzedzone zostało spektaklem „Jak to ludziom poczciwym Mikołaj Rej mówił o osobie‘’ w wykonaniu młodych aktorów Teatru Rejwach z Nagłowic. Podczas spotkania zainaugurowana została również dzielność Ośrodka Teatralno-Edukacyjnego im. Mikołaja Reja w Nagłowicach.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution