101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Mobilna gra terenowa pomaga w nauce historii

Data publikacji: 15.11.2019 19:49
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
15.11.2019 Skotniki. Mobilna gra terenowa

15.11.2019 Skotniki. Mobilna gra terenowa
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

„Akcja Grzmot” - to tytuł historycznej, mobilnej gry terenowej, której zagadnienia związane są z niepodległością Polski. Jej premiera odbyła się w Skotnikach, w gminie Samborzec. Wzięli w niej udział zarówno uczniowie, jak i osoby dorosłe.

Gra terenowa polega na kierowaniu się do miejsc, które wskazuje aplikacja. Można ją pobrać bezpłatnie. W poszczególnych miejscach zbiera się punkty wykonując pewne zadania, rozwiązując zagadki i wpisując hasła. Dzięki temu można wzbogacić wiedzę na temat I wojny światowej i bohaterów, którzy związani byli z gminą Samborzec. Należy do nich m.in. generał Stanisław Grzmot-Skotnicki.

Osoby biorące udział w grze były nią bardzo pochłonięte. Dariusz Krutys był w drużynie wraz z córką Pauliną i synem Bartkiem. Powiedział, że zabawa wciąga i jest interesująca przede wszystkim dlatego, że można wzbogacić wiedzę o małej ojczyźnie. To pożytecznie spędzony czas.

Premierę mobilnej gry terenowej wzbogaciły pokazy historyczne. Kielecki Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich zainscenizował wizytę marszałka Józefa Piłsudskiego w dworku Skotnickich, co jest autentycznym wydarzeniem. Ponadto była prezentacja Siódemki Beliny, czyli przedniej straży Piłsudskiego. Jak powiedział dowódca Kieleckiego Szwadronu Kawalerii Robert Mazur, w słynnej siódemce było czterech mieszkańców ziemi świętokrzyskiej. Tym bardziej warto wskrzeszać tradycje tego słynnego patrolu.

W mobilnej grze terenowej w Skotnikach wzięło udział ponad 120 osób. Najlepsi otrzymali gry planszowe przekazane przez Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Narodowe.

Gra „Akcja Grzmot” została przygotowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Samborcu w ramach obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution