101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Stulecie Polskiego Czerwonego Krzyża obchodzono w Starachowicach

Data publikacji: 15.11.2019 21:58
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
15.11.2019 Starachowice. Setna rocznica powstania Polskiego Czerwonego Krzyża w Starachowicach

15.11.2019 Starachowice. Setna rocznica powstania Polskiego Czerwonego Krzyża w Starachowicach
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Ogólnopolska organizacja została powołana 1 stycznia 1919 roku, a już kilka miesięcy później zorganizowano pierwsze struktury w Starachowicach.

Jak podkreślają pracownicy PCK, jego działalność była znacznie szersza. Przez lata była to opieka nad osobami starszymi, szkolenia w zakresie pierwszej pomocy, czy propagowanie honorowego krwiodawstwa. Obecnie opiekę nad chorymi przejęły ośrodki pomocy społecznej, a PCK skupił się na pomocy potrzebującym.

Jolanta Korzeniowska, jedyny czynny pracownik oddziału w Starachowicach, wymienia szereg programów skierowanych do uczniów i osób w trudnej sytuacji życiowej. Ważnym elementem działalności są organizowane kilka razy w roku akcje oddawania krwi. Corocznie w ten sposób z rejonu Starachowic pozyskiwane jest około 100 litrów tego leku.

Podczas spotkania jubileuszowego był czas na wspomnienia. Małgorzata Włodarska, która pracowała w oddziale do 2013 roku mówi, że na jej oczach zaszły przemiany w Polskim Czerwonym Krzyżu. Po transformacji ustrojowej pracownicy przestali podlegać budżetówce, a PCK stał się fundacją. Trzeba było pozyskiwać środki na bieżącą działalność. Jednocześnie zmieniały się potrzeby społeczne. To właśnie PCK stworzył pierwszą w mieście noclegownię, organizowaną i dozorowaną przez pracowników oddziału. Z kolei Grażyna Bilska przypomniała więź, jaka łączyła opiekunki, tzw. siostry PCK z podopiecznymi. Chorzy często prosili, aby nie zmieniać im opiekunki, bo stawała się ona częścią rodziny. W szczytowym okresie w Starachowicach w dwóch punktach opieki pracowało około 200 sióstr PCK.

Prezes oddziału Janusz Zakrzewski podkreślał, że działalność Polskiego Czerwonego Krzyża jest wielowymiarowa. Skupia się na szkoleniu w zakresie pierwszej pomocy i szerokim uwrażliwianiu młodych ludzi na potrzeby innych ludzi. W jego opinii znak czerwonego krzyża na białym polu wciąż budzi szacunek i zaufanie.

Tę opinie potwierdza Beata Kidoń, nauczyciel biologii i opiekun szkolnego koła PCK w II Liceum Ogólnokształcącym. W różnych akcjach czynnie uczestniczy około 30-40 uczniów, ale w zbiórki angażuje się cała szkoła. Praca w Polskim Czerwonym Krzyżu to dla młodzieży honor i odwołanie do szczytnych idei.

Śladem stuletniej pracy Polskiego Czerwonego Krzyża w Starachowicach jest jedyna w regionie kieleckim i jedna z nielicznych w skali kraju kronika, która dokumentuje dzieje oddziału od początku powstania. Dziś można było ją obejrzeć w Urzędzie Miasta, gdzie zorganizowano uroczystą galę.

Podczas spotkania nagrodzeni zostali pracownicy Polskiego Czerwonego Krzyża oraz honorowi dawcy krwi.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution