101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Na badania do... galerii

Data publikacji: 16.11.2019 07:29 / Data aktualizacji: 16.11.2019 19:20
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
16.11.2019. Kielce. Akcja Zdrowie pod kontrolą

16.11.2019. Kielce. Akcja „Zdrowie pod kontrolą”
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Studenci medycyny przez cały dzień za darmo badali mieszkańców regionu. W Galerii Echo, w ramach akcji „Zdrowie pod kontrolą” każdy mógł przyjść i zmierzyć ciśnienie, poziom cukru we krwi oraz poznać skład masy swojego ciała.

- Badania wykonywali studenci z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny. Chętni mogli też skorzystać z porad studentek dietetyki na temat żywienia i dowiedzieć się więcej o profilaktyce nowotworów od przedstawicieli Świętokrzyskiego Centrum Onkologii - mówiła koordynator akcji Jolanta Ciepiela.

- Można było się nauczyć samobadania piersi lub samobadania jąder, poznać profilaktykę raka szyjki macicy i raka jelita grubego. Osoby po 50. roku życia mogły się też zapisać na bezpłatną kolonoskopię - wyliczała nasza rozmówczyni. .

- Dzięki podstawowym badaniom można wcześnie wykryć wiele zmian chorobowych. Jednak nasze społeczeństwo wciąż obawia się badań – zauważa Jolanta Ciepiela.

- Ludzie często boją się przyjść na najprostsze badania, bo obawiają się, że wykryjemy jakąś chorobę. Chcemy rozwijać świadomość, że im wcześniej zauważymy jakieś zmiany, tym łatwiej je wyleczyć – dodaje studentka.

Dla wielu osób, które przyszły na zakupy, możliwość wykonania darmowych badań była miłą niespodzianką.

Nasi rozmówcy podkreślali, że doceniają inicjatywę studentów medycyny, bo dzięki ich zaangażowaniu można było wykonać podstawowe badania bez konieczności wizyty w przychodni i czekania w kolejce.

Studenci przygotowali też strefę dla najmłodszych. W tzw. Szpitalu Pluszowego Misia dzieci mogły zamienić się w lekarza i przekonać, że biały fartuch nie musi budzić ich obaw.

W akcję zaangażowało się około 60 studentów z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution