101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nowe stroje dla Powiślan

Data publikacji: 16.11.2019 10:47
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
16.11.2019. Sandomierz. Na zdjęciu Marta Kiliańska dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Koprzywnicy w stroju sandomierskim

16.11.2019. Sandomierz. Na zdjęciu: Marta Kiliańska, dyrektor Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Koprzywnicy w stroju sandomierskim
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Zespół Powiślanie działający przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Koprzywnicy, będzie występować w nowych strojach. W ramach projektu sfinansowanego z Narodowego Centrum Kultury i budżetu gminy, odtworzono dawne, ludowe stroje sandomierskie. Zespół dysponował wcześniej strojami sandomierskimi, jednak nie w pełni były one zgodne z tradycją.

Projekt polegał na zorganizowaniu warsztatów, podczas których pod okiem profesjonalistów zaprojektowano i wykonano formy krawieckie. Oprócz tego były spotkania z dziećmi w celu przybliżenia im historii stroju sandomierskiego oraz  jego specyfiki. Był również wyjazd studyjny do Poronina na spotkanie z tamtejszym zespołem regionalnym Regle w celu wymiany doświadczeń dotyczących kultywowania tradycji - poinformowała Marta Kiliańska, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Koprzywnicy.

Istotą projektu jest także to, aby w wykonanie strojów sandomierskich sami członkowie zespołu włożyli jak najwięcej swojej pracy, dlatego zima przeznaczona będzie na ich wykańczanie, zadbanie o każdy szczegół - dodała dyrektor Kiliańska .

Zespół Powiślanie ma swoim repertuarze piosenki ludowe, biesiadne, utwory patriotyczne i religijne. W skład zespołu wchodzi ponad 20 osób.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution