101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Pomnik Niepodległości w Mircu już w pełnej krasie

Data publikacji: 17.11.2019 09:35
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Mirzec. Pomnik Niepodległości

Mirzec. Pomnik Niepodległości
Fot. Urząd Gminy Mirzec

Na Pomniku Niepodległości w Mircu został zamontowany orzeł w koronie. W ten sposób pomnik zyskał ostateczny kształt. Monument ustawiony w ubiegłym roku, na setną rocznicę odzyskania niepodległości, składa się z sześciu paneli o wysokości czterech metrów, które tworzą układ przestrzenny. W świetle ustawionych równolegle płyt widnieje kontur Polski.

Napisy na płytach przypominają najważniejsze wydarzenia z historii kraju, m.in. te dotyczące  Insurekcji Kościuszkowskiej, powstań listopadowego i styczniowego, I wojny światowej oraz odzyskania przez Polskę niepodległości. Na ostatnim panelu umieszczony został napis „Mieszkańcy Gminy Mirzec 2018”.

Materiał, z którego został wykonany pomnik, blacha corten, tzw. rdzewiejąca, nawiązuje do tradycji górniczych w gminie. Płyty ustawione są na pokrytym ciemnym granitem cokole, gdzie umieszczony został cytat z homilii Jana Pawła II wygłoszonej podczas mszy świętej na Placu Zwycięstwa w Warszawie 2 czerwca 1979 roku:

„Wszystko, co Polskę stanowi… To wszystko: dzieje Ojczyzny, tworzone przez każdego jej syna i każdą jej córkę od tysiąca lat i w tym pokoleniu i w przyszłych - choćby to był człowiek bezimienny i nieznany”.

Mirzec. Pomnik NiepodległościFot. Urząd Gminy Mirzec

Jak informuje wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn w pierwszym planie orzeł na pomniku miał mieć formę nawiązującą do orła legionowego. Jednak w komitecie organizacyjnym pojawiły się wątpliwości, co do czytelności tego znaku. Orzeł legionowy ma inny kształt, niż ten znany ze współczesnego godła, nie ma też krony. Zdecydowano więc o umieszczeniu na pomniku wizerunku orła w koronie, identycznego z tym, jaki widnieje na godle narodowym.

W planach gminy jest zmiana otoczenia placu, na którym się znajduje się monument, planowane są prace rewitalizacyjne.

Mirzec. Pomnik NiepodległościFot. Urząd Gminy Mirzec

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution