101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Odnowiona figura Św. Jana Ewangelisty wróciła na swoje miejsce

Data publikacji: 17.11.2019 11:03
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Chruszczyna Wielka koło Kazimierzy Wielkiej. Odrestaurowana XVI wieczna przydrożna kapliczka

Chruszczyna Wielka koło Kazimierzy Wielkiej. Odrestaurowana XVI wieczna przydrożna kapliczka
Fot. Adam Bodzioch/Facebook

Odnowiona zabytkowa figura Św. Jana Ewangelisty wróciła na swoje miejsce. To XVI wieczna przydrożna kapliczka, która została wystawiona w 1550 roku w Chruszczynie Wielkiej nieopodal Kazimierzy Wielkiej.

1 sierpnia tego roku cała konstrukcja została zdemontowana i zabrana do pracowni konserwatorskiej. Tam została wzmocniona i zaimpregnowana. Jak informuje Robert Stępień, sołtys Chruszczyny Wielkiej, obiekt usytuowany na rozdrożu w centrum wsi został pozbawiony dotychczasowych kolorów biało-niebieskich. Zyskał jedynie kolor kamienia pińczowskiego. Jak dodaje, prace polegały także na poprawie infrastruktury wokół kapliczki.

- Zostało wymienione ogrodzenie z metalowego na kute. Wokół figury, zasadzimy iglaki - dodaje sołtys.

Justyna Stępień, mieszkanka Chruszczyny Wielkiej, podkreśla, że obiekt wymagał gruntownego remontu. Był w bardzo złym stanie estetycznym i technicznym. Jak dodaje,  wpływ na jej ówczesny wygląd miało wiele czynników: począwszy od upływającego czasu, działań człowieka, po szkodliwe warunki atmosferyczne.

- Obiekt zyskał nowy, ładny i estetyczny wygląd. Figura jest wyższa. Część kolumny była schowana pod powierzchnią. Odnowiony został również  znajdujący się w kapliczce wykonany z drewna św. Jan. Dawniej cały w kolorze niebieskim, dziś w kolorze naturalnego drewna. Po usunięciu dużej ilości farby okazało się, że na jego ubiorze znajdują się elementy zdobienia. Wygląda zdecydowanie inaczej - zwraca uwagę mieszkanka.

Na ten cel gmina uzyskała ponad 40 tysięcy złotych dofinansowania. Łączna wartość projektu opiewa na kwotę 52 tysięcy złotych.

Przypomnijmy, całość składa się z cokołu, na którym posadowiono kolumnę w formie walca. Na niej spoczywa sześcienna latarnia, w której znajduje się figura św. Jana Ewangelisty, zwieńczona krzyżem greckim. Całość ogrodzona była płotkiem. Kiedyś był to symbol skrzyżowania, szlaku jagiellońskiego. Teraz wiąże się to z kultem chrześcijaństwa. To tu od lat mieszkańcy się spotykają, śpiewają pieśni. To ich wizytówka.

Chruszczyna Wielka koło Kazimierzy Wielkiej. Odrestaurowana XVI wieczna przydrożna kapliczkaFot. Adam Bodzioch/Facebook

Jak już informowaliśmy, to najstarsza w rejonie zabytkowa kapliczka. W powszechnie dostępnej literaturze nie ma informacji o okolicznościach jej powstania, fundatorze czy warsztacie, który to dzieło wykonał. O roku wystawienia kapliczki informuje jedynie wykuta na podstawie krzyża data oraz monogramy religijne.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution