101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Co zrobić z martwymi zwierzętami?

Data publikacji: 19.11.2019 15:12
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
24.05.2019 / Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Gdzie pochować domowe zwierzę? Każdy opiekun psa, kota czy świnki morskiej prędzej czy później staje przed przykrą koniecznością pożegnania swojego przyjaciela i poradzenia sobie z ciałem zwierzęcia.

W naszym kraju zakopanie ciała pupila we własnym ogrodzie, w parku lub w lesie jest niezgodne z prawem. Jak poinformował Tadeusz Kulkiewicz, Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, przepisy sanitarne mówią, że szczątki zwierząt domowych są zaliczane do odpadów niebezpiecznych. Grzebanie ich w miejscach do tego nieprzeznaczonych jest w Polsce zabronione.

- Nie wiadomo, co było powodem śmierci zwierzęcia. Nie można także dopuścić do przedostania się substancji trujących do gleby, wód gruntowych albo do odkopania ich przez dzikie zwierzęta. Ciało zwierzęcia musi zostać poddane utylizacji. Najłatwiejszy jest odbiór martwych zwierząt przez weterynarzy. Część gabinetów weterynaryjnych przekazuje je do zakładów zajmujących się spalaniem - dodaje.

Ponieważ jednak utylizacja polega na spaleniu zwłok zwierzęcia razem ze śmieciami, nie wszystkim to odpowiada. Dla wielu osób zwierzę to domownik, najbliższy przyjaciel, jest wręcz członkiem rodziny, kimś kto służył przez lata miłością i oddaniem. Można zatem wybrać inne rozwiązanie. Są firmy, które prowadzą własne spalarnie dla zwierząt. Zwłoki są spopielane, a prochy można odebrać.

Inną z możliwości pochówku jest cmentarz dla zwierząt. Jednak cmentarzy, zwanych w naszym prawodawstwie „grzebowiskami”, jest w Polsce tylko 14. Jak powiedział Andrzej Rachwał, właściciel Cmentarza dla Małych Zwierząt „Granica” z Ropczyc, zwierzę można pochować w miejscu zbiorowym, tańszym, albo indywidualnym i zaznaczyć je tablicą. Oprócz psów i kotów trafiają tam chomiki, świnki morskie, szczury, myszy i domowe ptaki.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution