101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

W Areszcie Śledczym w Kielcach otwarto halę produkcyjną

Data publikacji: 22.11.2019 14:58
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Kielce. 22.11.2019. Otwarcie hali produkcyjnej w Areszcie Śledczym w Kielcach

Kielce. 22.11.2019. Otwarcie hali produkcyjnej w Areszcie Śledczym w Kielcach
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

W ramach rządowego programu „Praca dla więźniów” w Areszcie Śledczym w Kielcach została dziś otwarta hala produkcyjna. Na początku zajęcie znajdzie tam 20 skazanych, którzy pracować będą przy produkcji papieru.

Jak powiedział major Michał Głowacki, rzecznik dyrektora Aresztu Śledczego w Kielcach, odpłatne zatrudnienie daje szansę na właściwe funkcjonowanie w społeczeństwie, praca pozwala więźniom bezpłatnie przyuczyć się do zawodu, ułatwia późniejszą aktywność na wolności, pozwala też na spłatę ciążących na więźniach zobowiązań finansowych. Pierwszeństwo będą mieli osadzeni z oddziałów zamkniętych, a więc ci, którzy nie mają możliwości pracy poza więzieniem.

Osadzeni nie otrzymają całej wypłaty - część pieniędzy zostanie przeznaczona na Fundusz Aktywizacji Zawodowej Skazanych i Fundusz Pomocy Osobom Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, a także na spłatę alimentów.

Jak poinformował Beniamin Szczur, prezes Fabryki Papieru i Tektury w Wadowicach, praca ma się odbywać w systemie 4-zmianowym 7 dni w tygodniu. Ponieważ obecnie na rynku trudno znaleźć pracowników, którzy chcieliby pracować na takich zasadach, zdecydował się na współpracę z osadzonymi.

Senator Krzysztof Słoń zauważył, że program resortu sprawiedliwości „Praca dla więźniów” jest szansą, która daje powrót do normalnego życia. Jest to ważne z punktu widzenia społecznego, bo po wyjściu na wolność osoby te będą społeczeństwo współtworzyć.

Dla osadzonego za niespłacanie alimentów pana Sebastiana to możliwość spłaty długów i zdobycie nowego zawodu. To również odskocznia od codziennej monotonii.

Inwestycja kosztowała prawie 8 mln zł. Do połowy grudnia zainstalowane zostaną pierwsze dwie maszyny, kolejne przywiezione zostaną w ciągu kilka miesięcy. Produkcja ma rozpocząć się w przyszłym roku.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution