101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

„Mania działania” pomogła młodzieży zrealizować ich pomysły

Data publikacji: 22.11.2019 15:51
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
22.11.2019. Kielce. Podsumowanie programu Mania działania. Na zdjęciu od lewej Michał Pękala  wójt Radoszyc Andrzej Pruś  przewodniczący sejmiku województwa Marcin Różycki  zastępca prezydenta Kielc Michał Braun  kielecki radny

22.11.2019. Kielce. Podsumowanie programu "Mania działania". Na zdjęciu (od lewej): Michał Pękala - wójt Radoszyc, Andrzej Pruś - przewodniczący sejmiku województwa, Marcin Różycki - zastępca prezydenta Kielc, Michał Braun - kielecki radny
Fot. Agata Kocaj / Radio Kielce

Obóz harcerski, warsztaty teatralne, muzyczne, kulinarne, zawody sportowe, czy pikniki integrujące - to niektóre działania, które świętokrzyska młodzież zrealizowała dzięki pieniądzom z programu „Mania działania”.

W sumie w akcji udział wzięła młodzież z 10 świętokrzyskich gmin, która zrealizowała 22 projekty.

- Młodzież ma realizować swoje działania i pomysły. Nie jest rozliczana z tego, czy ten projekt faktycznie się udał. Przede wszystkim zależy nam na tym, żeby młodzież uczyła się realizować projekty lokalne, żeby łapała „bakcyla” do działania, a także żeby się rozwijała - dodał Maciej Ziernik prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach.

W programie wzięła udział m.in. Dominika Tworek z Połańca, która razem z koleżankami zorganizowała turniej piłki nożnej oraz spotkanie integracyjne.

- W naszej gminie jest bardzo dużo sportowców i osób, które lubią być aktywne, dlatego zrealizowałyśmy projekt sportowy. Nauczył nas logistycznego myślenia, odpowiedzialnego podejścia do życia, gospodarowania pieniędzmi i już czekamy na kolejną edycję „Manii działania” - dodaje.

22.11.2019. Kielce. Podsumowanie programu "Mania działania"Fot. Agata Kocaj / Radio Kielce

Młodzież, która zakwalifikowała się do tegorocznej „Manii działania” na realizację swoich pomysłów otrzymała grant w wysokości tysiąca złotych. Pieniądze przekazał m.in. urząd marszałkowski. Jak powiedział Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego, każde pieniądze zainwestowane w młodzież, to pieniądze dobrze wydane.

- Mają dobre pomysły, potrafią zaangażować innych. Okazuje się, że za niewielkie pieniądze publiczne można zrealizować rzeczy wartościowe, które przekładają się na tworzenie małych lokalnych wspólnot. Takie rzeczy zawsze trzeba wspierać zwłaszcza wśród młodych ludzi - dodał Andrzej Pruś.

„Mania Działania” to autorski program Fundacji Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży FARMa. Pierwsza edycja zrealizowana została w 2012 roku przy współpracy z gminami Staszów i Rytwiany. W 2014 roku programem objęto już 7 gmin, dzięki czemu 56 młodych osób zrealizowało 14 pomysłów na społeczne projekty w swoich społecznościach lokalnych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution