101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Klerycki klub honorowych dawców krwi podsumował miniony rok

Data publikacji: 24.11.2019 08:00 / Data aktualizacji: 24.11.2019 14:01
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
24.11.2019 Sandomierz. Klerycki klub honorowych dawców krwi podsumował miniony rok. Na zdjęciu część składu Klubu Aima. Trzeci z lewej  rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu ks. dr  Rafał Kułaga

24.11.2019 Sandomierz. Klerycki klub honorowych dawców krwi podsumował miniony rok. Na zdjęciu część składu Klubu Aima. Trzeci z lewej - rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu ks. dr Rafał Kułaga
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Prawie 21 litrów krwi oddanych w ciągu roku przez 15 kleryków - to najnowszy bilans Klubu Honorowych Dawców Krwi Aima działającego w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Dzisiaj odbyło się spotkanie podsumowujące ostatni sezon. Wzięli w nim udział członkowie klubu i zaproszeni goście m.in. burmistrz Sandomierza Marcin Marzec oraz starosta Marcin Piwnik.

Zbigniew Majewski, prezes zarządu Oddziału Rejonowego PCK w Sandomierzu powiedział, że Klub Aima jest w czołówce, jeżeli chodzi o ilość oddawanej krwi przypadającą na jednego członka. 

- W rejonie działa 16 klubów w ramach PCK, ten w WSD chociaż nie należy do licznych, to jednak dość prężnych - dodał prezes.

Podczas spotkania kleryk Aleksander Zdun, prezes Klubu  Aima otrzymał odznakę III stopnia honorowego dawcy krwi. Oddał w sumie 7 litrów tego cennego leku. Powiedział, że robi to z potrzeby serca, chociaż na początku miał obawy czy da radę, ponieważ boi się widoku igieł. Zdaniem  kleryka, łatwo jest przełamać te obawy, wystarczy pierwszy raz do punktu poboru krwi wybrać się z kimś, kto będzie wsparciem. Tak było w jego przypadku, a osobą, która  pomogła mu się przełamać był poprzedni prezes klubu Aima.

Rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. dr Rafał Kułaga powiedział, że jest dumny ze swoich kleryków, którzy oddając krew pomagają ludziom.

- Do klubu należy 50 procent całego alumnatu. Świadczy to o dobroci i otwartości kleryków. Te cechy w życiu przyszłych kapłanów są bardzo ważne - dodał rektor.

Spotkanie członków i przyjaciół Klubu Honorowych Dawców Krwi Aima poprzedziła msza w kościele seminaryjnym.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution