101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ministerstwo przedstawiło statystyki rekrutacji na kieleckich uczelniach

Data publikacji: 25.11.2019 14:41
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Politechnika Świętokrzyska

Politechnika Świętokrzyska
Kielce. 17.04.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Informatyka, psychologia i zarządzanie to najpopularniejsze kierunki studiów podczas ostatniej rekrutacji. Najtrudniej było się dostać na japonistykę, gdzie o jedno miejsce starało się 26 osób.

Taką statystykę przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Popularność informatyki chce wykorzystać Politechnika Świętokrzyska. Profesor Artur Maciąg, prorektor do spraw studenckich i dydaktyki uczelni informuje, że kielecka uczelnia planuje uruchomić dwa nowe kierunki powiązane z tą dziedziną nauki.

- W tym roku uruchomiliśmy specjalność teleinformatyka i bardzo poważnie myślimy o przekształceniu jej w pełnoprawny kierunek. Ułatwi współpraca z firmą Cisco. Drugim rozważanym kierunkiem byłaby informatyka przemysłowa na Wydziale Mechatroniki - mówi profesor Artur Maciąg.

Uczelnia rozważa również uruchomienie trzeciego kierunku, którym byłaby inżynieria środków transportu.

Z zestawienia przygotowanego przez ministerstwo wynika, że najpopularniejsze uczelnie w Polsce to politechniki w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu. Tam o jedno miejsce ubiegało się średnio od 6 do 7 osób. W Politechnice Świętokrzyskiej było nieco więcej miejsc, niż kandydatów.

Lepiej w rankingu wypada Uniwersytet Jana Kochanowskiego, gdzie na jedno miejsce przypadało 4 kandydatów, najwięcej na kierunku lekarskim, gdzie ta średnia wyniosła prawie 30 osób na jedno miejsce.

Profesor Jacek Semaniak, rektor UJK uważa, że kandydaci na studia powinni doceniać również mniej popularne, ale bardzo potrzebne na rynku kierunki. Jako przykład podaje fizykę medyczną, na której naukę rozpoczęło około 20 osób.

- Popyt na tego typu specjalistów, fizyków medycznych, nie jest tak duży jak zapotrzebowanie na lekarzy czy pielęgniarki, ale jest. I bez nich lekarze radioterapeuci niewiele mogliby zdziałać - mówi rektor UJK.

Dziś kielecka uczelnia uruchomiła nowoczesny symulator służący do planowania radioterapii. Mają z niego korzystać zarówno studenci, jak i lekarze oraz pacjenci onkologiczni.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution