101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Rządowe miliony dla skarżyskiego MESKO

Data publikacji: 26.11.2019 14:58 / Data aktualizacji: 27.11.2019 11:55
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
27.11.2019. SkarżyskoKamienna. Podpisanie umowy dotyczącej dokapitalizowania MESKO. Na zdjęciu premier Mateusz Morawiecki

27.11.2019. Skarżysko-Kamienna. Podpisanie umowy dotyczącej dokapitalizowania MESKO. Na zdjęciu: premier Mateusz Morawiecki
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

400 milionów złotych z budżetu państwa trafi do skarżyskich zakładów Mesko. Pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje rozwojowe w zakładach wchodzących w skład spółki. Umowę pomiędzy Skarbem Państwa, a Polską Grupą Zbrojeniową podpisali w Skarżysku: premier Mateusz Morawiecki i Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Szef rządu stwierdził, że to istotny krok do zapewnienia bezpieczeństwa Polski, poprzez zwiększanie potencjału polskiej zbrojeniówki.

- Dzisiejsza umowa, jest przełomową i jedną z najważniejszych w ostatnich latach. Pozwala nam bowiem na produkcję nowoczesnej amunicji - stwierdził premier.

Mateusz Morawiecki zwracał uwagę, że takie działania pozwalają nam zwiększyć siłę i sprawność polskiej armii. Zapowiedział, także pracę nad wznowieniem produkcji nitrocelulozy przez polskie zakłady zbrojeniowe.

- W przeszłości była ona produkowana w Polsce jako podstawowy składnik amunicji. Zaprzestano tego w III RP. Dziś rozmawiamy o tym, aby na wielu polach odtwarzać zdolności produkcyjne. Będziemy także kontynuować rozmowy na ten temat z PGZ i Mesko - zaznaczył.

Zdaniem Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej, skarżyskie zakłady MESKO są solidna marką na mapie polskiego przemysłu zbrojeniowego.

- Wojsko Polskie jest coraz liczniejsze, a jego wyposażenie jest stale modernizowane. Dlatego też m.in. zestawy przeciwlotnicze i przeciwpancerne, czy amunicja to produkty MESKO, które trafiają do naszej armii - mówił szef resortu obrony.

W jego opinii, podpisana dziś umowa przywraca zdolności produkcyjne zakładów MESKO.

- To bardzo ważne dla bezpieczeństwa naszego kraju, gdyż Wojsko Polskie powinno być zawsze wyposażane w sprzęt z naszego rodzimego przemysłu zbrojeniowego. To fundament bezpieczeństwa państwa - mówił.

Łączna kwota zwiększenia kapitału PGZ wyniesie 436 mln zł. To pieniądze z budżetu państwa i wkład własny spółki. Zostaną wykorzystane na realizację w latach 2019-2022 projektów związanych z wytwarzaniem prochu, amunicji oraz rakiet.

Inwestycje w zakładzie w Pionkach obejmą wprowadzenie nowoczesnych technologii, związanych z produkcją prochu oraz elementów amunicji wielkokalibrowej i artyleryjskiej. Środki przeznaczone na inwestycje pozwolą również na zwiększenie mocy produkcyjnych, zabezpieczenie infrastruktury oraz rozbudowę bazy magazynowej.

Druga część inwestycji realizowana w zakładach w Skarżysku-Kamiennej obejmie zwiększenie zdolności produkcyjnych amunicji małokalibrowej, rakiet oraz komponentów do amunicji wielokalibrowej przy jednoczesnym unowocześnieniu istniejącego na terenie przedsiębiorstwa parku maszynowego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution