101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Czy na szlaku trasy rowerowej „Euro Velo” znajdzie się gmina Stąporków?

Data publikacji: 26.11.2019 15:21
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
26.11.2019. Niekłań Wielki

26.11.2019. Niekłań Wielki
Fot. Magda Galas-Klusek / Radio Kielce

Burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska zabiega, żeby szlak rowerowy Europy Wschodniej „Euro Velo” przebiegał przez teren jej gminy. Trasa ta obecnie ma 6 tys. km i prowadzi od Przylądka Północnego w Norwegii do Aten. Szlak byłby szansą na dodatkową promocję i krok w kierunku stworzenia bazy turystycznej.

Spotkanie w tej sprawie odbyło się w urzędzie marszałkowskim. Jak informuje burmistrz Stąporkowa, turyści coraz częściej w swoich wędrówkach wybierają tereny jej gminy.

- Z danych nadleśnictwa wiemy, że w ostatnim roku wzrosła znacząco liczba turystów w okolicach rezerwatów przyrody w gminie Stąporków - mówi burmistrz.

Wpis na szlak determinują walory przyrodnicze, zabytkowa architektura czy wartość historyczna miejsc. Dorota Łukomska podkreśla, że Stąporków spełnia te wymagania.

- Mamy zarówno piękne tereny leśne, trzy rezerwaty przyrody, zabytki sakralne, niepowtarzalną naturę i pomniki historyczne - mówi.

Propozycja trasy europejskiego szlaku zostanie przekazana do dalszych konsultacji, a projekt ma być wpisany w Strategię Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+, co związane jest z inwestycją w odpowiednią infrastrukturę dla cyklistów.


„Euro Velo” to europejska sieć tras rowerowych wyznaczona przez Europejską Federację Rowerzystów, tak, aby połączyć wszystkie kraje Starego Kontynentu. To trasy rowerowe, które oprócz określonych wymogów infrastrukturalnych, muszą zapewniać także wysoki poziom atrakcji turystycznych wzdłuż wytyczanych szlaków.

Podczas spotkania w urzędzie marszałkowskim wypracowano propozycję trasy, która przebiega przez Błotnicę, Czarniecką Górę, Czarną, Wielką Wieś, Furmanów i Niekłań. Dalej w stronę granicy z województwem mazowieckim szlak poprzez Lelitków dotarłby do miejscowości Antoniów, a stamtąd już dalej w głąb Mazowsza.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution