101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Gustaw Herling-Grudziński w kalendarzu, autobusie i na plakacie

Data publikacji: 27.11.2019 17:53
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Komentarze
Kielce. 27.11.2019. Podsumowanie obchodów Roku Gustawa HerlingaGrudzińskiego. Na zdjęciu od lewej Anna Godowska  Wojewódzka Biblioteka Publiczna Andrzej Dąbrowski  dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Magdalena Helis  Rzepka  Stowarzyszenie Żeromszczacy

Kielce. 27.11.2019. Podsumowanie obchodów Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Na zdjęciu (od lewej): Anna Godowska - Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Andrzej Dąbrowski - dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Magdalena Helis – Rzepka - Stowarzyszenie "Żeromszczacy"
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Wystawy, wykłady, koncerty, konferencja, konkursy, słuchowisko, okolicznościowe kartki, czytanie książek twórcy „Innego świata” w autobusie, wycieczka z udziałem córki pisarza, Marty Herling – kilkadziesiąt wydarzeń odbyło się w czasie ostatnich miesięcy w naszym regionie, w ramach obchodów Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach podsumowano te przedsięwzięcia.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele instytucji, które były zaangażowane w organizację Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Jak wyjaśnia Magdalena Helis-Rzepka ze Stowarzyszenia Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego „Żeromszczacy” w Kielcach, tych podmiotów było 13.

- Były to zarówno instytucje publiczne, jak i społeczne. Współdziałały ze sobą. Jeśli nie przy wszystkich wydarzeniach, to na pewno przy wielu. My jesteśmy takim przykładem. Stowarzyszenie najwięcej wydarzeń zorganizowało z Wojewódzką Biblioteką Publiczną. Współpracowaliśmy też z Biblioteką Pedagogiczną, z Domem Środowisk Twórczych, czy Towarzystwem Przyjaciół Kielc – wymieniła.

Andrzej Dąbrowski, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej imienia Witolda Gombrowicza stwierdził, że tych wydarzeń skupionych wokół postaci Gustawa Herlinga-Grudzińskiego było wiele.

- Rzeczy mniejszych i większych. Włączyły się w to placówki oświatowe, szkoły, media. Udało nam się również zorganizować centralne uroczystości z udziałem córki pisarza – wyjaśnia.

Marta Herling odwiedziła miejsca ważne dla jej ojca. Andrzej Dąbrowski wspominał, że nie brakowało wzruszających chwil.

- Jak choćby ten moment, kiedy na szczycie Łyśćca, na tarasie widokowym, po obejrzeniu krajobrazu, Marta Herling powiedziała, że nigdy tu nie była i teraz zrozumiała, dlaczego ojciec był tak przywiązany do tych miejsc – mówił.

Obchody Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego były okazją do poznania pisarza. Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej wyjaśnił, że uczestnicy konferencji, która towarzyszyła centralnym obchodom, usłyszeli ciekawe informacje.

- Ze strony osób, które zajmują się twórczością Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, tak jak profesor Włodzimierz Bolecki, czy profesor Zdzisław Kudelski, którzy zajmują się spuścizną po pisarzu i odkrywają ciągle nowe rzeczy. Ale myślę, że jeszcze więcej nowych rzeczy powiedziała córka pisarza, o ich relacjach wzajemnych i o tym, jak wyglądały kontakty Herlinga ze środowiskiem włoskich intelektualistów i jak tam funkcjonował – zaznaczył.

Ciekawym spojrzeniem były wspomnienia szkolnych kolegów Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, a także osób, które miały go okazję poznać.

Doktor Irena Furnal, badaczka życia i twórczości pisarza związana z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego dodała, że niespodziewanie pojawiły się też nieznane do tej pory informacje.

- Dzięki współpracy z doktorem Pawłem Grzesikiem, który ma kontakt z Żydowskim Instytutem Historycznym udało się zdobyć kilka ważnych dokumentów, które zostaną wykorzystane przy opracowaniu biografii Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i wniosą zupełnie nową wiedzę – uchyliła rąbka tajemnicy.

Doktor Irena Furnal wspomniała też o tym, że Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego był obchodzony w wielu miejscach w kraju i za granicą. W Neapolu odbył się trzydniowy festiwal poświęcony pisarzowi, natomiast w Sankt Petersburgu konferencja prasowa na temat jego twórczości, połączona z wycieczką do Jarcewa, gdzie znajdował się obóz, w którym artysta był więziony.

Badaczka zwróciła uwagę na jedno z wydarzeń w Poznaniu, gdzie przy wejściu do kościoła Matki Boskiej Różańcowej wmurowano tablicę poświęconą Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu, z cytatem: „Ginie się, albo co najmniej nijaczeje bez miłości do miejsc zakreślonych wąskim rzekomo horyzontem.

- Te miejsca zakreślone wąskim rzekomo horyzontem to właśnie Kielce i Kielecczyzna. Takim naczelnym motywem obchodów kieleckich był związek Gustawa Herlinga-Grudzińskiego z ziemią dzieciństwa i młodości i to właśnie zostało dostrzeżone nie tylko u nas – zauważyła.

W organizację Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego włączyło się także Polskie Radio Kielce. Nie tylko na naszej antenie na bieżąco relacjonowaliśmy wydarzenia, ale też przypominaliśmy archiwalne materiały dotyczące pisarza, powstał reportaż z wizyty Mary Herling w regionie. Można również było usłyszeć „Dziennik pisany nocą”.

Obchody Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego dobiegły końca. Ale o pisarzu przypomni jeszcze film przygotowany przez Portal Informacji Kulturalnej WDK. Premiera dokumentu jest zaplanowana na poniedziałek, 9 grudnia, na godzinę 18.00.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution