101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ofiarni sandomierzanie. Ich nie trzeba namawiać, aby oddali krew

Data publikacji: 28.11.2019 17:30
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
28.11.2019. Sandomierz. Obchody Dni Honorowego Krwiodawstwa

28.11.2019. Sandomierz. Obchody Dni Honorowego Krwiodawstwa
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Sandomierzu odbyły się uroczystości z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa. Prezes Oddziału Rejonowego PCK w Sandomierzu Zbigniew Majewski powiedział, że pod względem ilości oddawanej krwi rejon sandomierski plasuje się na drugim miejscu w województwie świętokrzyskim.

Przy PCK działa 16 klubów honorowych dawców krwi. Najwięcej w ciągu roku, bo prawie 25 litrów oddaje Klub Hutnik działający przy hucie szkła w Sandomierzu. Osoby zrzeszone w Klubie Federal  Mogul w Gorzycach oddają rocznie 15 litrów krwi. Na trzecim miejscu jest jednostka wojskowa w Sandomierzu z wynikiem prawie 11 litrów krwi.

Podczas spotkania najbardziej zasłużonym dawcom krwi wręczono odznaczenia. Były wieloletni prezes oddziału Rejonowego PCK Leopold Wójcik otrzymał odznakę honorową I Stopnia Polskiego Czerwonego Krzyża.

W gronie sandomierskich krwiodawców są również klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, w którym działa Klub Aima. Kleryk Konrad Bąk powiedział, że honorowe oddawanie krwi daje zwykłą, ludzką radość i satysfakcję. Z drugiej strony otwiera na drugiego człowieka i uczy, że można podzielić się czymś, za co nie ma zapłaty. Dostrzega się także potrzeby innych ludzi, którzy dostają coś, dzięki czemu mogą dalej cieszyć się życiem - dodał kleryk Konrad Bąk.

Uroczystości zorganizowano w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu. Na zakończenie młodzież zaprezentowała swój program artystyczny. Wystąpiły też dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3. Dla wszystkich był poczęstunek. W uroczystościach uczestniczyły władze miasta i powiatu oraz prezes zarządu okręgowego PCK w Kielcach Jerzy Stalmasiński.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution