101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

MDK przechodzi do historii. Powstanie Park Kultury

Data publikacji: 28.11.2019 19:28
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Starachowickie Centrum Kultury

Starachowickie Centrum Kultury
Fot. facebook

Młodzieżowy Dom Kultury w Starachowicach kończy działalność. Rada Powiatu Starachowickiego, który prowadzi placówkę, podjęła uchwałę intencyjną w sprawie jej zamknięcia. W przyszłym roku MDK zostanie połączony ze Starachowickim Centrum Kultury. Z obu jednostek powstanie Park Kultury prowadzony przez miasto.

Decyzja o likwidacji Młodzieżowego Domu Kultury w Starachowicach podyktowana była poszukiwaniem oszczędności. Starosta Piotr Babicki informuje, że koszt utrzymania MDK to ponad 800 tys. zł. Do Parku Kultury powiat dołoży 300 tys. zł. Pracownicy dostali zapewnienie, że nikt nie straci pracy, a wynagrodzenie zostanie na tym samym poziomie. Zmieni się natomiast forma zatrudnienia pracowników, nie będą pracować w oparciu o Kartę Nauczyciela, ale na umowę o pracę.

Przeciw likwidacji MDK był klub radnych Prawa i Sprawiedliwości. Danuta Krępa przypomniała, że placówka działała od 45 lat. Nie zgadza się także ze współfinansowaniem jednostki prowadzonej przez gminę, bo powiat przekazując środki nie będzie miał wpływu na pracę placówki, wybór dyrektora, czy linię działania. Radna Agnieszka Kuś z PiS dodała, że Park Kultury nie będzie placówką oświatową, poddała też w wątpliwość zapewnienia o zatrudnieniu wszystkich pracowników.

Agnieszka Lasek-Piwarska, dyrektor MDK, komentując uchwałę Rady Powiatu stwierdziła, że Park Kultury otwiera nową możliwość działania jednostki. Wszystkie kierunki pracy będą kontynuowane, młodzież będzie też nadal działać we wszystkich kierunkach rozwoju artystycznego.

Połączenie obu starachowickich placówek kulturalnych planowane jest na połowę przyszłego roku. Miasto ogłosiło też konkurs na dyrektora nowego Parku Kultury.

Obecnie spośród 380 powiatów w Polsce, 127 prowadzi Młodzieżowe Domy Kultury.  Są to zazwyczaj miasta na prawach powiatu.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution