101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Największe drewniane koło wodne w Polsce wprawione w ruch!

Data publikacji: 30.11.2019 20:00
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
30.11.2019 Maleniec. Wprowadzenie w ruch wielkiego drewnianego koła wodnego

30.11.2019 Maleniec. Wprowadzenie w ruch wielkiego drewnianego koła wodnego
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Na terenie Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu wprawiono w ruch największe drewniane koło wodne w Polsce, napędzające XIX-wieczną maszynerię. Jest to oficjalne zakończenie 4-letniego remontu zabytku.

- Wbito też 4-metrowy „Gwóźdź Pamięci”, by uczcić tych, którzy przyczynili się do przetrwania tego miejsca - mówi Maciej Chłopek, dyrektor malenieckiego zakładu.

- Przybiliśmy go, żeby pokazać zaangażowanie tych wszystkich podmiotów, które w przeszłości działały w obiekcie i uchroniły go przed dewastacją i destrukcją. Gwóźdź zadedykowany jest Karolinie Słowik, miejscowej wolontariuszce, a także pracownikom i studentom Politechniki Śląskiej, którzy przez 40 lat zajmowali się konserwacją obiektu - mówi dyrektor.

Sławomir Lis, opiekun naukowy studentów Politechniki Śląskiej w Katowicach, informuje, że grupa żaków przyjeżdżała tu na wakacyjne obozy naukowe, które z jednej strony były praktykami zawodowymi, a z drugiej przyczyniły się do przetrwania zakładu i maszyn.

- Przyjeżdżaliśmy od roku 1970 do 2013. Studenci w tym czasie konserwowali maszyny, robili ich inwentaryzację dla wojewódzkiego konserwatora zabytków. Wszystkie urządzenia zostały rozebrane na części, wykonano rysunki, po czym przesłano do konserwatora. Poza tym naprawialiśmy wszystko, co się waliło - mówi pedagog.

Projekt rekonstrukcji zabytkowego zakładu trwał 4 lata i kosztował niemal milion złotych. Celem projektu było utworzenie Centrum Starych Technologii Metalurgicznych i Hydroenergetycznych.

Fabryka w Maleńcu na przełomie XVIII i XIX wieku była największym zakładem metalurgicznym na ziemiach polskich. Do dziś zachował się ciąg technologiczny, układ hydrologiczny i wiedza o tamtym przemyśle.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution