101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Opłata za śmieci zależna w Końskich od zużycia wody

Data publikacji: 03.12.2019 10:41
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
03.12.2019 Końskie. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Końskie

03.12.2019 Końskie. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Końskie
Fot. PGK Końskie

Właściciele niezamieszkałych domków letniskowych i hoteli w gminie Końskie będą w przyszłym roku płacić za śmieci proporcjonalnie do zużytej wody. Zmienią się też opłaty związane z odbiorem biomasy, czyli ściętej trawy lub liści.

Obecnie opłaty za wywóz śmieci w gospodarstwie domowym naliczane są proporcjonalnie do liczby osób zameldowanych w danym gospodarstwie.

Jak informuje Krzysztof Obratański - burmistrz Końskich, w przypadku domków letniskowych głównie na terenie turystycznej Sielpi, nikt nie jest zameldowany, a jednak powstaje tam duża ilość odpadów. Sytuacja ta wymaga uregulowania od przyszłego roku. Ilość zużytej wody będzie wyznacznikiem, które domy faktycznie są użytkowane.

- Jeżeli powiążemy to ze zużyciem wody, to będzie jasne czy ktoś mieszka lub wynajmuje daną posesję. Jeśli zużywa wodę, to i produkuje odpady, za co powinien być obciążony - mówi burmistrz.

Zmiany czekają również osoby, które do tej pory oddawały koszoną trawę lub gałęzie w tzw. „brązowych workach”. Jak podkreśla burmistrz - dużym problemem jest przetworzenie takich odpadów na składowisku i fetor związany z gniciem biomasy dla mieszkańców sąsiadujących z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej.

Problem ma zostać rozwiązany w miejscu powstania. Jak dodaje Krzysztof Obratański - osoby, które chcą nadal płacić niższe opłaty za segregowane śmieci muszą wykazać, że posiadają kompostownik.

Nie ma określonej wielkości takiego pojemnika, priorytetem jest możliwość nakrycia go pokrywą lub w inny sposób uniemożliwiający dostanie się tlenu.

Zmiany mają wejść w życie na wiosnę przyszłego roku.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution