101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi będzie nowoczesną placówką

Data publikacji: 04.12.2019 16:38
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Wizualizacja nowego budynku Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi

Wizualizacja nowego budynku Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi
Fot. Urząd Miasta i Gminy w Nowej Słupi

Po budynku dawnego Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi nie został już nawet ślad. Obiekt został rozebrany. W tym miejscu powstanie nowoczesny, prawie trzy razy większy ośrodek edukacyjny.

W kwietniu tego roku burmistrz Nowej Słupi Andrzej Gąsior ogłosił przetarg na rozbudowę i przebudowę muzeum. Zgłosiły się dwie firmy, ale korzystniejszą cenę zaproponowało Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe „Agro-Bud” Jan Szymański ze Starachowic i to ono prowadzi prace.

Jak wyjaśnia Agata Sałata, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Rudkach, prace budowlane rozpoczęły się w listopadzie tego roku.

- W tej chwili budynek Muzeum Starożytnego Hutnictwa jest rozebrany. Oczywiście odkrywka, na której znajdują się dymarki jest odpowiednio zabezpieczona przed warunkami atmosferycznymi oraz przed uszkodzeniami związanymi z prowadzonymi pracami budowlanymi - zaznacza.

Docelowo ma powstać nowy, prawie trzy razy większy obiekt, a oprócz muzeum znajdzie się w nim multimedialna ścieżka edukacyjna, prezentująca starożytną historię, w sposób przystępny dla odbiorców w każdym wieku.

Wartość projektu o nazwie „Rozbudowa i przebudowa Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego imienia Mieczysława Radwana w Nowej Słupi” to ponad 10 mln złotych, z czego 7 mln pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to luty 2021 rok.

Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi powstało w 1960 roku. Zostało otwarte przez warszawskie Muzeum Techniki i Przemysłu Naczelnej Organizacji Technicznej. Wobec dużego zainteresowania ekspozycją, w latach 1967-1968 nastąpiła rozbudowa obiektu. Otwarcie nowych pomieszczeń miało miejsce w 1968 roku, wówczas też nadano muzeum imię Mieczysława Radwana - metalurga i badacza starożytnego hutnictwa. Ekspozycja muzealna przedstawiała technologię dawnego hutnictwa świętokrzyskiego (miedzy innymi relikty dymarek), jego zasięg terytorialny oraz wyroby, uzyskane historycznymi metodami.

W ostatnich latach obiekt był mocno zaniedbany, znajdował się w złym stanie technicznym. W 2016 roku muzeum przejęła gmina Nowa Słupia.

04.12.2019 Nowa Słupia. Teren, gdzie znajdowało się Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej SłupiFot. Dorota Klusek / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution