101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

CBŚP i KAS udaremniły próbę gigantycznego przemytu narkotyków!

Data publikacji: 05.12.2019 21:20
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: IAR
Komentarze
Centralne Biuro Śledcze Policji i Krajowa Administracja Skarbowa udaremniły próbę przemytu ogromnej ilości narkotyków

Centralne Biuro Śledcze Policji i Krajowa Administracja Skarbowa udaremniły próbę przemytu ogromnej ilości narkotyków
Fot. www.cbsp.policja.pl/

Centralne Biuro Śledcze Policji i Krajowa Administracja Skarbowa udaremniły próbę przemytu ogromnej ilości narkotyków. Czarnorynkowa wartość kokainy przemycanej z Kolumbii wynosi ponad 2,2 mld zł.

Informując o akcji policji i celników premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że była to jedna z największych udaremnionych prób przemytu narkotyków do Polski w ostatnich trzydziestu latach. Premier podziękował służbom zaangażowanym w akcję, podkreślając ich sprawność i profesjonalizm. "Państwo powinno być zawsze o krok przed przestępcami" - mówił Mateusz Morawiecki. Dodał, że służby wykorzystały najnowszą technologię, żeby ten przemyt uniemożliwić.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński powiedział, że funkcjonariusze KAS i CBŚP uratowali Europę przed zalewem kokainy. Narkotyki miały bowiem trafić na terytorium Unii Europejskiej. Mariusz Kamiński podkreślił, że jest to wynik dobrej współpracy policji i KAS. "To wielki sukces naszych służb. Znam kulisy sprawy i chcę podkreślić, że to zatrzymanie jest w stu procentach efektem działalności polskich funkcjonariuszy" - mówił szef MSWiA.

Funkcjonariusze KAS przejęli kokainę w gdyńskiej bazie kontenerowej. Natomiast policjanci z CBŚP zamknęli fabrykę kokainy oraz magazyn narkotykowy na terenie województwa wielkopolskiego.

Szef KAS nadkomisarz Piotr Walczak powiedział, że przemyt narkotyków udało się udaremnić dzięki pracy pomorskiego oddziału KAS. Przesyłka była nadana z Kolumbii. Kokaina była ukryta w kredzie, która ma konsystencję bardzo zbliżoną do kokainy. Przemyt celnicy odkryli dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, takich jak mobilne urządzenia skanujące. Pomógł również pies służbowy, przeszkolony do wykrywania środków odurzających. KAS nie ograniczyła się wyłącznie do zatrzymania kontenera, aby wytropić całą grupę przestępczą.

Policja włączyła się do akcji po ujawnieniu przez KAS narkotyków w przesyłce z Kolumbii. "W pierwszej kolejności zabezpieczyliśmy ujawnione narkotyki, w sumie 1850 kilogramów kokainy" - powiedział generał Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji. Następnie funkcjonariusze ustalili odbiorców przesyłki. Działania doprowadziły policjantów na teren województwa wielkopolskiego. "Mając na uwadze fakt, że narkotyk był wymieszany z inną substancją chemiczną, mieliśmy świadomość, że gdzieś musi być przygotowane laboratorium do odzyskania czystej kokainy" - mówił generał Szymczyk.

Policja zidentyfikowała członków grupy przemytników. "W grupie tej, o charakterze zorganizowanym i międzynarodowym, działało czterech obywateli Kolumbii, jeden obywatel Iranu na stałe mieszkający w Niemczech oraz dwóch Polaków" - wyliczał Komendant Główny Policji. Funkcjonariusze dotarli również do domu, w którym, działało laboratorium przygotowane do odzyskiwania czystej kokainy.

W środę policja zatrzymała siedem osób zaangażowanych w przemyt kokainy i weszła do laboratorium. "Stężenie chemii w trakcie procesu oczyszczania było tak wysokie, że nasi koledzy ze straży pożarnej, którzy pomagali nam w zabezpieczaniu laboratorium, określili, że potrzebnych jest kilka godzin, aby można było wejść do budynku. Pomieszczenie było zagrożone eksplozją” - tłumaczył generał Szymczak. W laboratorium policja zabezpieczyła kilkaset litrów różnego rodzaju płynnych substancji. Wstępne testy wykazały, że to również kokaina. "Końcowa ilość zabezpieczonej kokainy będzie na pewno większa niż dwie tony" - zapowiedział Komendant Główny Policji. Dodał, że udaremniony przemyt narkotyków pod względem wartości jest rekordowy w historii polskiej policji.

Równocześnie w sprawę byli zaangażowani funkcjonariusze niemieckiej służby celnej i policji, którzy na terenie Niemiec zatrzymali jedną z osób biorących udział w tej samej grupie przestępczej i wykryli kolejne ilości narkotyków.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Regionalna w Gdańsku. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że zatrzymani mężczyźni niebawem usłyszą zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przemytu oraz produkcji narkotyków znacznej ilości. Tego typu przestępstwa są zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 lat.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution