101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Atrakcyjniejsze wystawy i większy prestiż. Muzeum oficjalnie zyskuje wsparcie ministerstwa

Data publikacji: 06.12.2019 13:32
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Sandomierz. Muzeum Okręgowe

Sandomierz. Muzeum Okręgowe
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

18 grudnia w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego nastąpi oficjalnie podpisanie umowy o współprowadzeniu przez ministra Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Magdalena Kusztal, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego, podkreśla, że to bardzo dobra informacja dla Sandomierza, dla starostwa sandomierskiego i dla urzędu marszałkowskiego, które współprowadzą tę instytucję.

- Myślę, że dla muzeum to dobra informacja. Większe fundusze pozwolą na realizacje dużych  projektów, na pewno na bogatszy program wystawowy. Współprowadzenie przez ministerstwo to nie tylko prestiż, ale przede wszystkim większe pieniądze - dodaje.

Ministerstwo corocznie będzie przekazywało 600 tysięcy złotych, ale będzie także mogło wspomagać w inny sposób, na przykład dodatkowymi funduszami na inwestycje. Magdalena Kusztal wyjaśnia, że to wsparcie jest bardzo ważne.

- Ta pomoc się bardzo przyda. W tym roku muzeum praktycznie traciło płynność finansową. Trwało to długo, ale starania ukończyły się sukcesem - dodała.

O współprowadzenie placówki przez ministra kultury mocno zabiegali świętokrzyscy posłowie, m.in., Marek Kwitek i Krzysztof Lipiec oraz marszałek Andrzej Bętkowski.

Poseł Krzysztof Lipiec powiedział, że sfinalizowanie umowy o współprowadzeniu Muzeum Okręgowego w Sandomierzu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego to dobra wiadomość dla całej świętokrzyskiej ziemi. 

- To bardzo ważne muzeum, zlokalizowane na terenie Zamku Królewskiego, które mocno wpisało się w tradycje sandomierskiej ziemi. Cieszymy się, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyczyni się do zabezpieczenia finansowego tej instytucji - zauważył poseł.

Dotychczas Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego współprowadziło Muzeum Narodowe w Kielcach. Co roku na działalność placówki przekazuje ponad 4,5 miliona złotych.  Trwają starania, by minister kultury współprowadził także Teatr im. Stefana Żeromskiego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution