101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Siostry szarytki zajmują się pomocą chorym i ubogim. Dziś obchodzą jubileusz

Data publikacji: 07.12.2019 07:45 / Data aktualizacji: 07.12.2019 14:51
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
07.12.2019. Sandomierz. Jubileusz Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo

07.12.2019. Sandomierz. Jubileusz Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Jubileusz 200-lecia posługi w diecezji sandomierskiej obchodzi Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Z tej okazji w siedzibie Caritas Diecezji Sandomierskiej odbyła się konferencja, na której przypomniano historię tzw. szarytek oraz ich bieżącą działalność.

Koncentruje się ona wokół osób chorych, ubogich, samotnych i niepełnosprawnych. Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz powiedział, że świadectwo, jakie dają szarytki jest bardzo przekonujące. Żyją w prosty sposób, wręcz w ubóstwie, dzięki czemu mogą dotrzeć do każdego człowieka.

- My często z racji na urząd, strój czy inne okoliczności trochę ludzi odstraszamy i zniechęcamy natomiast one idą do ludzi a oni odnajdują się w ich towarzystwie. Siostry miłosierdzia mogą dotrzeć tam, gdzie często kapłan czy opieka społeczna dotrzeć nie może. Działają dyskretnie, ale bardzo owocnie - stwierdził biskup ordynariusz.

Siostry szarytki w diecezji sandomierskiej prowadzą m.in. Dom Opieki Społecznej i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Obie placówki znajdują się w Kurozwękach. W Sandomierzu zakonnice pracują w szpitalu i jako pielęgniarki środowiskowe.

- Ich posługa jest kontynuacją działalności dobroczynnej, która trwa w Sandomierzu od prawie 800 lat. Rozpoczęli ją zakonnicy tzw. duchacy zakładając szpital, opiekując się chorymi i niepełnosprawnymi. Te tradycje kontynuuje sandomierska Caritas i szarytki. Nasza współpraca jest ścisła i konstruktywna. Na przestrzeni wieków zmieniali się zarządcy a dzieło miłosierdzia trwa, ponieważ jest taka potrzeba - powiedział ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej.

Siostra Anna Przybyła z Kurozwęk powiedziała, że w tej pracy konieczna jest wrażliwość i głęboka wiara, dzięki której jest się bliżej z potrzebującymi. Natomiast siostra Teresa pracująca jako pielęgniarka środowiskowa w Sandomierzu stwierdziła, że wypełnianie tych obowiązków to dla niej nie tylko misja, ale i wielka radość.

W uroczystościach jubileuszowych uczestniczyły władze samorządowe. Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec podkreślił zaangażowanie sióstr szarytek w prowadzenie Okna Życia przy ul. Opatowskiej. Dzięki nim uratowano już dwa ludzkie istnienia.

- Siostry miłosierdzia są wśród nas, tak wiele robią dla potrzebujących, a my często ich nie zauważamy. Jubileusz jest okazją, aby im podziękować za codzienny trud - dodał.

O poświęceniu i znaczącej roli szarytek mówił także starosta sandomierski Marcin Piwnik. Przypomniał duże zaangażowanie sióstr w pracę z osobami chorymi, ich charytatywną posługę na oddziałach szpitalnych, w tym również na paliatywnym.

- Chylę mocno czoło za tę pomoc ludziom ubogim, za posługę drugiemu człowiekowi - stwierdził starosta.

W diecezji sandomierskiej jest 18 sióstr ze Zgromadzenia Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Na ten teren sprowadził ich biskup Prosper Burzyński 8 grudnia 1818 roku.

Uroczystości jubileuszowe zakończyła msza święta pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Nitkiewicza, która odbyła się w kościele św. Ducha. Homilię wygłosił biskup Paweł Socha. Następnie uczestnicy uroczystości udali się na poczęstunek do Diecezjalnego Centrum Kultury „Quo Vadis”.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution